Strona główna » Nowy Sącz ozdobi znaczek z serii „Miasta polskie” < powrót

Nowy Sącz ozdobi znaczek z serii „Miasta polskie”

Aktualność z dnia: 09.11.2017
Share on FacebookShare on Google+

znaczek8 listopada br. Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek z serii „Miasta polskie”. Tegoroczna emisja dedykowana jest miastu Nowy Sącz, które w tym roku obchodzi 725. rocznicę lokacji miasta.

Autor projektu Andrzej Gosik, przedstawił na znaczku ratusz i figurę św. Małgorzaty, która w dniu emisji – 8 listopada – zostanie ogłoszona patronką Nowego Sącza. W tle widoczna jest panorama miasta.

Nowy Sącz położony nad Kamienicą i Dunajcem nazywany jest „perłą i bramą” Sądecczyzny i Beskidów. Akt lokacyjny miasta wydał 8 listopada 1292 r. Wacław II Czeski, książę krakowski i sandomierski, od 1300 r. król Polski. Nowe miasto miało powstać z przeniesienia Sącza starego na teren Kamienicy – wsi biskupów krakowskich. Przeprowadzka nie została jednak sfinalizowana. Stąd dzisiaj mamy dwa Sącze: Nowy i Stary. Nazwa Nowy Sącz pojawiła się w zapisach historycznych w połowie XIV w.

 

Informacje o znaczku:
autor projektu: Andrzej Gosik
liczba znaczków: 1
wartości: 20 gr
nakład: 10 000 000 szt.
technika druku: rotograwiurowa
format znaczka: 31,25 x 25,5 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 100 znaczków
data wprowadzenia do obiegu: 8 listopada 2017 r.

To i inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w wyznaczonych placówkach Poczty Polskiej i sklepie internetowym: www.filatelistyka.poczta-polska.pl.