Strona główna » Poczta Polska obchodzi rocznicę wybuchu II wojny światowej < powrót

Poczta Polska obchodzi rocznicę wybuchu II wojny światowej

Aktualność z dnia: 04.09.2017

21200575_10154948450250662_1974496636932721509_o1 września odbyły się obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 78. rocznicy Obrony Poczty Polskiej. Przedstawiciele Spółki nie zapomnieli o bohaterach sprzed lat.

O godzinie 4.20 na Westerplatte w Gdańsku, przedstawiciele zarządu Poczty Polskiej wzięli udział w uroczystościach rocznicy wybuchu II wojny światowej, którym przewodniczyła Pani Premier Beata Szydło.

W oczekiwaniu na główne uroczystości związane z 78. rocznicą Obrony Poczty Polskiej, rozpoczynające się o godz. 12.00, minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk, wiceminister Kazimierz Smoliński oraz członkowie zarządu Poczty Polskiej i Zarządów Spółek z Grupy Poczty Polskiej złożyli kwiaty pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej. Wszyscy odwiedzili także dwa zlokalizowane w Gdańsku muzea – Muzeum Poczty Polskiej oraz  Muzeum II Wojny Światowej.

 

Główne uroczystości odbyły się na Placu Obrońców Poczty Polskiej. Złożyły się na nie m.in. msza święta polowa w intencji poległych pocztowców oraz przemówienia Ministra Kazimierza Smolińskiego, Prezesa Przemysława Sypniewskiego oraz gospodarza uroczystości – zastępcy Prezydenta Miasta Gdańska. Następnie pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej zostały złożone wieńce, które przygotował zarząd, rada nadzorcza, pracownicy oraz instytucje publiczne i przedstawiciele zagranicznych delegacji.

1 września od godz. 4.20, z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, odbyły się w Wieluniu obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej i zbombardowania tego miasta. Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się pełnym symboli występem artystycznym. O 4.40 rozległ się dźwięk syren alarmowych, po czym sztafeta Biegu Pamięci zapaliła ogień pokoju i przekazała go biegaczom z Ostrzeszowa, Sieradza i Burzenina. W trakcie oficjalnych uroczystości nastąpiło odczytanie Apelu Pamięci i złożenie wieńców – w tym w imieniu Poczty Polskiej – pod pomnikiem upamiętniającym pierwsze ofiary II wojny światowej. Delegacja Poczty Polskiej złożyła dodatkowo kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym wieluński szpital pw. Wszystkich Świętych na który spadły pierwsze bomby.