Strona główna » Poczta Polska wprowadza znaczek na jubileusz Parlamentu < powrót

Poczta Polska wprowadza znaczek na jubileusz Parlamentu

Aktualność z dnia: 27.06.2018

550lecie_znaczek27 czerwca br. Poczta Polska wprowadziła znaczek z okazji 550-lecia Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej. Walor przedstawia obrady Sejmu polskiego za czasów króla Zygmunta III Wazy – posiedzenie połączonych izb w Sali Senatorskiej w obecności monarchy.

Na znaczku autorka projektu – Agnieszka Sobczyńska – umieściła rycinę z centralnie ustawionym tronem króla Zygmunta III Wazy pod baldachimem, ustawionym na tle ściany z fryzem z 16 herbów województw, ziem i lenn Rzeczypospolitej. Po obu stronach tronu zasiadają senatorowie duchowni i świeccy, z wyróżnionym arcybiskupem gnieźnieńskim – prymasem i arcybiskupem lwowskim. Naprzeciw tronu znajduje się 10 dygnitarzy koronnych i litewskich (marszałkowie wielcy, kanclerze, podkanclerze, podskarbiowie, marszałkowie nadworni) obok monarchy zaś stoją dostojnicy dworscy. Za plecami senatorów i ministrów uwidocznione są sylwetki posłów ziemskich koronnych i litewskich. Wykorzystana na znaczku rycina z papieru czerpanego żeberkowego pochodzi z Antiqua Urbis Splendor (Splendore dell antica e moderna Roma…), albumu zawierającego prace włoskiego malarza Giacomo Lauro (aktywny w Rzymie w l. 1583-1645). Został on opublikowany po raz pierwszy w 1612 r. w częściach i dedykowany królowi Zygmuntowi III. Obecna rycina znajduje się w pracy wydanej w 1641 r.

Pytanie, czy Lauro przedstawił konkretne wydarzenie z dziejów Sejmu, czy obrady bez umiejscowienia w czasie, pozostaje otwarte. Istota przekazu nie pozostawia jednak wątpliwości. Nawet, jeśli Lauro, Włoch, choć korespondujący z królem Zygmuntem III, ale nie znający w szczegółach systemu ustrojowego Rzeczpospolitej, sięgnął w tworzeniu ryciny do źródeł polskiego prawa, z pewnością trafił na informacje o udziale w sejmie posłów tworzących odrębną izbę. Świadczy to o tym, że tradycja obrad, w których biorą udział posłowie ziemscy, w XVII w. była już utrwalona.

Współczesny polski parlamentaryzm sięga w swoim funkcjonowaniu do czasów staropolskich i stanowi kontynuację obrad z tamtych stuleci. Nawet okres rozbiorów i dwóch wojen światowych oraz Polski Ludowej nie przekreślił ciągłości tych demokratycznych tradycji. Parlament wciąż dzieli się na dwie izby, a nad przebiegiem prac czuwają marszałkowie, których rola nadal polega na stanowieniu prawa, decydowaniu o podatkach i kontroli urzędników.

O znaczku:

autor projektu: Agnieszka Sobczyńska
liczba znaczków: 1
wartość: 3,20 zł
nakład: 160 tys. szt.
technika druku: offset
format znaczka: 40,5 x 40,5 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 20 znaczków
data wprowadzenia do obiegu: 27 czerwca 2018 r.

To i inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w placówkach Poczty Polskiej i sklepie internetowym: www.filatelistyka.poczta-polska.pl.