Strona główna » Poczta Polska wyda znaczek z Matką Bożą Piekarską < powrót

Poczta Polska wyda znaczek z Matką Bożą Piekarską

Aktualność z dnia: 10.10.2017
Share on FacebookShare on Google+

koperta+ca+éo+Ť¦ç13 października Poczta Polska wprowadzi do obiegu znaczek z wizerunkiem Królowej Śląska – Matki Bożej Piekarskiej.

Na znaczku autorstwa Adama Kultysa widnieje obraz nieznanego autorstwa z sanktuarium w Piekarach Śląskich. Przedstawia on Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus. Obraz otoczony jest kultem wśród górników, hutników i Ślązaków.

Narodziny kultu maryjnego w Piekarach Śląskich sięgają swoimi korzeniami drugiej połowy XVII w. Pobożność maryjna, która zaczęła się wtedy kształtować, była związana z doświadczeniem szczególnych łask uzdrowienia z chorób połączonych z epidemią. Wstawiennictwa u Pani Piekarskiej szukali wszyscy. Tu król Polski Jan III Sobieski prowadząc w 1683 r. wojska pod Wiedeń błagał o Jej pomoc. Tym śladem zawierzenia poszli August II Sas i król August III. Znaczącym okresem w dziejach kultu maryjnego i historii sanktuarium w Piekarach Śląskich jest działalność ks. Jana Alojzego Fietzka, budowniczego obecnej świątyni (1849 r.). Piekary Śląskie zaczęły wtedy pełnić funkcję Duchowej Stolicy Śląska. Trwałość kultu maryjnego i jego zasięg zostały potwierdzone specjalnymi enuncjacjami papieża Pius XI i kard. Augusta Hlonda, kiedy to koronami papieskimi przyozdobiono Cudowny Obraz Piekarski (1925 r.). Decyzją papieża Jana XXIII (1962 r.) kościół piekarski został wyniesiony do godności Bazyliki Mniejszej.

O nieustającym duchowym znaczeniu sanktuarium piekarskiego świadczą pielgrzymki, które każdego roku licznie przybywają z kraju i z zagranicy. Wśród nich wyjątkowe pielgrzymki stanowe kobiet i mężczyzn, a w szczególności pielgrzymka „Mężczyzn i Młodzieńców”. Z tymi pielgrzymkami splotły się też losy św. Jana Pawła II, który od 1965 r. jako Metropolita Krakowski uczestniczył w pielgrzymkach mężczyzn i głosił kazania, a potem jako Papież kierował co roku swoje pasterskie słowo do zgromadzonych na wzgórzu pielgrzymów. W 1983 r. nadał Maryi Piekarskiej tytuł Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.

autor projektu: Adam Kultys

liczba znaczków: 1

wartości: 5 zł

nakład: 3 000 000 szt.

technika druku: rotograwiura

format znaczka: 31,25 x 25,5 mm

papier: fluorescencyjny

arkusz sprzedażny: 100 znaczków

data wprowadzenia do obiegu: 13 października 2017 r.

Kolekcjonuj znaczki w prosty i wygodny sposób! Zamów abonament filatelistyczny w najbliższej placówce pocztowej bądź za pośrednictwem strony internetowej: www.filatelistyka.poczta-polska.pl.