Strona główna » Włoski Stygmatyk na znaczkach Poczty Polskiej < powrót

Włoski Stygmatyk na znaczkach Poczty Polskiej

Aktualność z dnia: 13.06.2018
Share on Facebook

Święty Ojciec Pio _ znaczek16 czerwca br. Poczta Polska wprowadza do obiegu znaczek emisji „Święty Ojciec Pio”. Emisja przygotowana została z okazji 100. rocznicy otrzymania stygmatów przez św. Ojca Pio oraz w 50. rocznicę jego śmierci.

Autorka projektu – artystka plastyk Marzanna Dąbrowska – umieściła na znaczku charakterystyczny wizerunek świętego Ojca Pio. Naznaczony stygmatami Męki Pańskiej, przeżywał tajemnicze cierpienia, ale nigdy nie tracił pogody ducha. Zawsze pogodny i uśmiechnięty i tak właśnie został przedstawiony na znaczku. W podpis znaczka artystka wkomponowała kontur dłoni z czerwoną kropką na środku symbolizującą stygmaty – rany Pana Jezusa.

Święty Ojciec Pio (Francesco Forgione) urodził się 25.05.1887 r. w Pietrelcinie, małej włoskiej miejscowości na południu kraju. W 15 roku życia zdecydował się poświęcić służbie Bożej w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów. W 1910 r., po formacji zakonnej oraz studiach seminaryjnych, przyjął święcenia kapłańskie. Jako zakonnik odznaczał się wielką gorliwością i duchem modlitwy. Z oddaniem pełnił posługę jednania ludzi z Bogiem w sakramencie pokuty. Do jego konfesjonału codziennie ustawiały się długie kolejki osób przybywających zarówno z Włoch jak i z całego świata. W 1918 r., podczas modlitwy otrzymał stygmaty – znamiona pięciu ran Pana Jezusa. Był niezwykłym apostołem modlitwy za grzeszników oraz za cierpiących męki czyśćcowe, za których ofiarowywał swoje cierpienia. Założył Grupy Modlitwy – zrzeszenie osób modlących się i zaangażowanych w czynną miłość bliźniego.

Ojciec Pio został obdarzony łaską przenikania wnętrza człowieka oraz uzdrawiania. Osoby, które jej doświadczały czuły wokół siebie mocny zapach podobny do fiołków. Posiadał również dar bilokacji – mógł być obecny w dwóch miejscach w tym samym czasie. Ojciec Pio miał ogromną wrażliwość na los ludzi ciężko chorych. Wybudował duży, nowoczesny szpital „Dom ulgi w cierpieniu”, który do dzisiaj służy setkom cierpiących. Umarł w San Giovanni Rotondo 23.09.1968 r. Święty Jan Paweł II w 1999 r. rozpoczął, a 16.06.2002 r. dokończył proces beatyfikacji – wynosząc Ojca Pio do rangi świętego.

O znaczku:

autor projektu: Marzanna Dąbrowska
liczba znaczków: 1
wartość: 2,60 zł
nakład: 100 000 szt.
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 31,25 x 43 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 50 znaczków
data wprowadzenia do obiegu: 16 czerwca 2018 r.

To i inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w placówkach Poczty Polskiej i sklepie internetowym: www.filatelistyka.poczta-polska.pl.