Strona główna » Zabytkowe organy z kościoła św. Trójcy w Gdańsku na znaczku Poczty Polskiej < powrót

Zabytkowe organy z kościoła św. Trójcy w Gdańsku na znaczku Poczty Polskiej

Aktualność z dnia: 01.06.2018

znaczekZ okazji 400-lecia manierystyczno-barokowych organów z franciszkańskiego kościoła św. Trójcy w Gdańsku, 3 czerwca br. Poczta Polska wprowadza znaczek obiegowy o nominale 6, 80 zł.To trzecia, po przedstawiającej organy z Jędrzejowa w 2015 r. i Pelpina w 2017 r., emisja z serii „Zabytkowe organy w Polsce”.

Na znaczku, autorstwa artystki plastyk Marzanny Dąbrowskiej, widnieją organy z franciszkańskiego kościoła św. Trójcy w Gdańsku. Manierystyczno-barokowe organy to nie tylko unikalny w skali europejskiej instrument, którego historia sięga początków XVII wieku. To także wybitne dzieło sztuki, będące obecnie największym zabytkiem ruchomym jaki można spotkać na Pomorzu. Powstałym w latach 1616-1618 organom autorstwa Mertena Friese, pierwsze rysy barokowej oprawy nadał Hans Schnabel. Na przestrzeni kolejnych wieków, organy oraz ich manierystyczna zabudowa ulegały kolejnym przekształceniom i udoskonaleniom zachowując swój niepowtarzalny, barokowy styl. Mimo ogromnych strat materialnych jakie przyniosła II wojna światowa, położona na Dolnym Mieście druga co do wielkości w Gdańsku gotycka świątynia, nie ucierpiała z powodu działań wojennych. Utworzona przez III Rzeszę grupa rzeczoznawców (Keibelgruppe), po wykonaniu szczegółowej dokumentacji zabytkowych organów podjęła w 1943 r. decyzję o rozebraniu instrumentu i wywiezieniu jego części na Żuławy. Ukryty w żuławskiej wsi Lichnowy instrument, po wojnie w 1947 r. powrócił do gdańskiej świątyni w stanie rozmontowanym. Początkowo paczki z elementami organów przechowywane były na kościelnym poddaszu.

Nowe życie w barokowe organy postanowili tchnąć franciszkanie, którzy objęli w latach 2008-2018 patronat nad renowacją historycznych szaf oraz organowych balkonów. Projekt odbudowy instrumentu zrealizowano wg koncepcji i pod kierownictwem dr hab. Andrzeja Szadejko. Dzięki temu powstał instrument o wyglądzie i możliwościach niespotykanych w innych miejscach w Polsce.

O znaczku:

autor projektu: Marzanna Dąbrowska
liczba znaczków: 1 w bloku
wartość: 6,80 zł
nakład bloku: 100 000 szt.
technika druku: offset i suche tłoczenie
format znaczka: 51 x 79 mm
format bloku: 75 x 100 mm
papier: fluorescencyjny
data wprowadzenia do obiegu: 3 czerwca 2018 r.

To i inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w placówkach Poczty Polskiej i sklepie internetowym: www.filatelistyka.poczta-polska.pl.