Strona główna » Zlot Wielkich Żaglowców Szczecin 2017 na znaczku pocztowym < powrót

Zlot Wielkich Żaglowców Szczecin 2017 na znaczku pocztowym

Aktualność z dnia: 04.08.2017
Share on FacebookShare on Google+

znaczek_70_50_150dpiW dniach 5-8 sierpnia br. Szczecin kolejny raz stanie się żeglarską stolicą Europy. Największe żaglowce zawiną do stolicy Pomorza Zachodniego, by wspólnie z mieszkańcami i turystami świętować wielki finał regat The Tall Ships Races 2017. Poczta Polska to szczególne wydarzenie uczci wydaniem okolicznościowego znaczka. Emisja wchodzi do obiegu 5 sierpnia br.

Autor projektu emisji Zlot Wielkich Żaglowców Szczecin 2017”, Jarosław Ochendzan, uchwycił na znaczku wizerunek żaglowca STS Kapitan Borchard. To następna edycja po „Zlocie Wielkich Żaglowców Gdynia 2009″, gdzie na znaczku przedstawiono polski żaglowiec szkolny „Dar Młodzieży”, oraz „Zlocie Wielkich Żaglowców Szczecin 2013″, gdzie na znaczku przedstawiono żaglowiec „Fryderyk Chopin”.

Statek ten jest najstarszym żaglowcem pływającym obecnie pod polską banderą. Zwodowany w Holandii w 1918 r., służył początkowo jako oceaniczny statek towarowy. Do Polski sprowadzony po zakupie od szwedzkiego armatora, gdzie występował pod nazwą Najaden jako statek szkolny. Przez obecnego właściciela przejęty 30 sierpnia 2011 r., uroczystość nadania nazwy odbyła się 8 października tego samego roku, jednostkę nazwano imieniem kpt. Karola Olgierda Borchardta.

Impreza była organizowana przez Szczecin już dwa razy – w latach 2007 i 2013. Dwukrotnie zlot żaglowców okazał się sukcesem organizacyjnym, który przyniósł mieszkańcom i turystom wiele radości, a Szczecinowi uznanie w oczach innych portów. Po raz trzeci finał wyścigu odbędzie się nad Odrą. Szczeciński Finał Regat The Tall Ships Races objął honorowym patronatem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Kolekcjonuj znaczki w prosty i wygodny sposób! Zamów abonament filatelistyczny w najbliższej placówce pocztowej bądź za pośrednictwem strony internetowej: www.filatelistyka.poczta-polska.pl