Strona główna » Zmiany w cenniku Poczty Polskiej odpowiedzią na trendy rynkowe< powrót

Zmiany w cenniku Poczty Polskiej odpowiedzią na trendy rynkowe

poczta-polska-infografikaOd 1 lutego 2014 zacznie obowiązywać nowy cennik powszechnych usług pocztowych. Zmiany cen dotyczyć będą usług, które realizujemy jako operator wyznaczony, czyli m.in. listów. Jednocześnie od stycznia obniżyliśmy cenę usług paczkowych i kurierskich, które spadły średnio o ok 10 procent. Nowe cenniki to odpowiedź na zmieniające się trendy rynkowe – rozwój komunikacji elektronicznej, spadek popularności korespondencji papierowej i rozwój e-handlu.

Zmiany w cenniku wynikają przede wszystkim z dynamiki rozwoju handlu internetowego, w którym dominują przesyłki paczkowe i kurierskie. Nowe ceny usług zostały skalkulowane tak, aby obniżki dotyczyły najbardziej popularnych wśród klientów usług, czyli np. paczek. Natomiast w obszarze tradycyjnej korespondencji, gdzie liczba nadań stale się zmniejsza, nastąpi zmiana, która uwzględnia obowiązki Poczty Polskiej związane z funkcją operatora wyznaczonego. Ma to m.in. zrekompensować koszty wynikające z obowiązku świadczenia usług powszechnych na terenie całego kraju. Ceny za produkty hybrydowe dostępne na platformie Envelo, takie jak neokartka czy neolist, pozostaną na dotychczasowym poziomie.

- Od kilku lat na rynku dokonuje się rewolucja w komunikacji polegająca na wypieraniu korespondencji papierowej przez komunikację elektroniczną (e-maile). Dlatego rozwijamy ofertę paczkową Poczty Polskiej i obniżamy ceny w tym obszarze – podkreśla Zbigniew Baranowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

Paczki: taniej i z gwarancją terminu dostawy

Ceny usług paczkowych i kurierskich spadły w styczniu średnio o 10%. Cenę usługi Paczka24, w najbardziej popularnym przedziale wagowym (do 5 kg) obniżono o 2 złote. Cena paczki wysłanej Pocztex-em, , w tym samym przedziale wagowym, spadła o ponad 3 złote. Klienci korzystający z nowej oferty paczkowej otrzymują bezpłatne ubezpieczenie, elektroniczny monitoring i gwarancję terminu dostawy. Biorąc pod uwagę średnie wydatki gospodarstwa domowego na usługi paczkowe, obniżą się one o blisko 3 zł miesięcznie.

 

Zmiany w korespondencji tradycyjnej

W przypadku powszechnych usług listowych nastąpi wzrost wydatków gospodarstwa o niespełna 1 zł w skali miesiąca. Jednak cena chętnie wybieranego przez klientów listu zwykłego priorytetowego nie zmieni się i wyniesie 2,35 zł. Nowe ceny dotyczą krajowych usług listowych i obejmują między innymi opłatę za list zwykły ekonomiczny do 350 g, wynoszącą 1,75 zł (dotychczas 1,60 zł), opłatę za list polecony ekonomiczny w wysokości 4,20 zł (dotychczas 3,80 zł) oraz opłatę za list polecony priorytetowy 5,50 zł (dotychczas 4,55 zł). W przypadku przesyłek listowych zagranicznych zmieni się między innymi opłata za list zwykły ekonomiczny o wadze do 50 g, która wyniesie teraz 5 zł (dotychczas 4,60 zł). List priorytetowy do 50 g będzie można wysłać za 5,20 zł (dotychczas 5 zł).

Coraz lepsza terminowość

Zmianom cenowym w ofercie towarzyszy istotna, systematyczna  poprawa kluczowych wskaźników terminowości doręczeń przesyłek, co potwierdzają zarówno badania wewnętrzne, jak i zewnętrzne dane Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Zmiany w obszarze logistyki i technologii przełożyły się między innymi na poprawę terminowości doręczenia przesyłek listowych ekonomicznych o 17 proc. i paczek pocztowych o 5 proc. (od 2010 r.).

Cennik usług powszechnych w obrocie krajowym i zagranicznym – obowiązujący od 1 lutego 2014 roku