Strona główna » 1% dla fundacji, która nikogo nie zostawia w potrzebie < powrót

1% dla fundacji, która nikogo nie zostawia w potrzebie

Aktualność z dnia: 04.05.2020
Share on Facebook

FPD_1proc_300x300Pocztowa fundacja korporacyjna została powołana 10 lat temu. Od 2012 r. posiada status organizacji pożytku publicznego. Każdego roku pomaga przede wszystkim bardzo wielu Pocztowcom, którzy bez jej wsparcia nie mogliby skutecznie walczyć z chorobami czy innymi przeciwnościami losu. Środki na ten cel pozyskuje m.in. z 1 % od podatku. Na wsparcie Fundacji w ten sposób, jeszcze nie jest za późno.  

Pomoc, troska i nadzieja

Zgodnie ze swoimi celami statutowymi, „Pocztowy Dar” wspiera m.in. osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej ze względu na stan zdrowia. Brakuje im środków na to, aby skorzystać z płatnej rehabilitacji, podratować zdrowie w czasie wyjazdu rehabilitacyjnego, zakupić specjalistyczny wózek inwalidzki, specjalne łóżko czy inny sprzęt medyczny, ułatwiający codzienne życie czy opiekę nad chorym albo nierefundowane, drogie leki i badania diagnostyczne. Fundacja pomaga także ofiarom pożarów i innych klęsk żywiołowych. Pod jej opieką są również wszystkie dzieci osierocone przez pracowników Poczty Polskiej (stypendia socjalne dla dzieci w wieku szkolnym).

Pomoc jaka płynie ze strony pocztowej Fundacji – ze względu na liczbę wniosków i środki jakimi dysponuje pocztowa OPP – nie zawsze zaspokaja w pełni potrzeby osób w trudnej sytuacji życiowej. „Pocztowy Dar” daje im jednak to, co jest równie ważne jak pieniądze – wszystkich traktuje z troską i uwagą. Choć działalność naszej Fundacji opiera się przede wszystkim na pracy wolontariuszy, nigdy nie pozostawia ona nikogo bez pomocy i odpowiedzi. Nie zawsze pomoc jest możliwa od razu, ale czasem ważniejsza od niej jest nadzieja i przekonanie, że nie pozostajemy sami z problemami, które nas przerastają.

Darowizny i 1%

Fundacja pozyskuje środki na swoje działania z kilku źródeł. Przez cały rok na jej konto wpływają środki od Fundatorów (Poczty Polskiej oraz Spółek zależnych, czyli Grupy Poczty Polskiej), darczyńców, którzy wpłacają pieniądze na konto Fundacji oraz do puszek dostępnych w wybranych placówkach pocztowych („Podziel się złotówką, dzieciakom na zdrówko”) oraz od  pracowników Poczty Polskiej, którzy regularnie przelewają środki w ramach akcji „Złotówka od pensji”. Raz w roku na jej konto trafiają też środki z 1% od podatku. Wszystkie pieniądze, które zasilają jej konto w ten sposób, przeznaczone są na pomoc potrzebującym.

Aby pomóc Fundacji wpłacając 1% od podatku, wystarczy wpisać w PIT jej KRS (0 0 0 0 3 7 0 2 1 6). Jeśli ktoś rozlicza się za pośrednictwem usługi Twój e-PIT (zeznanie podatkowe przygotowane przez Urząd Skarbowy) i w tym roku po raz pierwszy chciałby wesprzeć pocztową Fundację, po 30 kwietnia musi złożyć korektę do zeznania podatkowego. W tym roku, bez żadnych konsekwencji, można złożyć swój PIT (PIT – 37) do 30 maja br.

Pamiętajmy, że każda nasza złotówka ma ogromne znaczenie. Dowodzi tego choćby akcja „Złotówka od pensji”. Przy 1% działa ten sam mechanizm – śniegowej kuli, która staje się coraz większa, gdy od akcji dołączają kolejne osoby, które chcą się podzielić z innymi.