Strona główna » „Armia Andersa – Szlak Nadziei” na znaczku pocztowym < powrót

„Armia Andersa – Szlak Nadziei” na znaczku pocztowym

Aktualność z dnia: 06.12.2017

znaczek26 grudnia Poczta Polska wydaje nowy znaczek pocztowy emisji „Armia Andersa – Szlak Nadziei”. To już drugi z tej serii, poświęconej żołnierzom generała Andersa. Tym razem jednak znaczek jest wspólną emisją z Pocztą Kazachstanu.

Znaczek w 12 znaczkowym arkuszu, autorstwa Andrzeja Gosika, o nominale 5 zł przedstawia postać gen. Władysława Andersa w otoczeniu żołnierzy na tle górzystego pejzażu Kazachstanu. Na znaczku znajduje się też szanyrak (sklepienie jurty), stanowiący element godła Kazachstanu oraz logo Fundacji Wspólnota Andersa.

Wybuch II wojny światowej we wrześniu 1939 r. oznaczał podział Polski między Niemcy i Rosję sowiecką, zgodnie z zawartym 23 sierpnia 1939 r. „Paktem Ribbentrop-Mołotow”. Harmonijna współpraca dwóch agresorów przerwana została przez wojnę, która rozpętała się między nimi w czerwcu 1941 r. To wówczas setki tysięcy Polaków, poddanych po wrześniu 1939 r. eksterminacji i zsyłkom w głąb Rosji sowieckiej, mogło – w wyniku układu Sikorski-Majski z 30 lipca 1941 r. – odzyskać wolność wstępując do tworzonej wówczas w Rosji sowieckiej Armii Polskiej pod dowództwem gen. Władysława Andersa.

Dzięki tej Armii schronienie znalazły dziesiątki tysięcy polskich cywilów, a jeszcze więcej odzyskało nadzieję na wolność własną i Polski. Tworząca się Armia napotykała wiele problemów organizacyjnych. Odczuwalne były braki w kadrze oficerskiej, która została zdziesiątkowana za sprawą sowieckich mordów m.in. w Katyniu koło Smoleńska wiosną 1940 r. Przywódca Rosji Sowieckiej Józef Stalin odmawiał też należytego przydziału żywności i środków medycznych. Ekstremalnie wycieńczeni ochotnicy polscy masowo chorowali i często umierali.

W tej sytuacji w grudniu 1941 r., po rozmowach w Moskwie premiera rządu RP gen. Władysława Sikorskiego i gen. Władysława Andersa z Józefem Stalinem, zdecydowano o przeniesieniu Armii Polskiej z Rosji centralnej do Kazachstanu i innych republik Azji Środkowej.

Ostatecznie – za porozumieniem stron – Armia Polska została ewakuowana z Rosji sowieckiej do Iranu. Ostatni żołnierze Armii Andersa opuszczali Kazachstan jesienią 1942 r. Uratowało się wówczas ponad 120 tys. osób, kontynuujących drogę do wolności na „Szlaku Nadziei” przez Bliski Wschód i Włochy w drodze do Polski.

O znaczku:

autor projektu: Andrzej Gosik
liczba znaczków: 1
wartość: 5 zł
nakład: 120 000 szt.
technika druku: offset
format znaczka: 39,5 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 12 znaczków (tête-bêche)
data wprowadzenia do obiegu: 6 grudnia 2017 r

To i inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w wyznaczonych placówkach Poczty Polskiej i sklepie internetowym: www.filatelistyka.poczta-polska.pl.