Strona główna » Dwie kartki pocztowe na 100-lecie Lotnictwa Wojskowego < powrót

Dwie kartki pocztowe na 100-lecie Lotnictwa Wojskowego

Aktualność z dnia: 14.08.2018

datownik_100-lecie_lotnictwa do produkcji16 sierpnia Poczta Polska wprowadzi do obiegu dwie kartki pocztowe z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej z nowej emisji pn. 100-lecie Lotnictwa Wojskowego. Autorem projektów kartek jest Andrzej Gosik.

Na pierwszej kartce umieszczono fotografię wykonaną 16 sierpnia 1920 roku przedstawiającą personel I Eskadry Wywiadowczej przy samolocie Bristol F.2B „Fighter” na lotnisku Mokotowskim. Samoloty te były dostarczane od lipca do grudnia 1920 r. Wzięły udział w Bitwie Warszawskiej w sierpniu 1920 r. Później operowały w bitwie nad Niemnem oraz w walkach w rejonie Chełma i Łucka. W prawym górnym rogu strony adresowej nadrukowano znak opłaty pocztowej, na którym przedstawiono samolot Potez XXV B2. z 5 Pułku Lotniczego w Lidzie. Samoloty te trafiły do Lotnictwa Wojskowego w 1928 roku, ale zakupiono również dokumentację techniczną w celu uruchomienia produkcji licencyjnej w kraju.

Na drugiej kartce autor kartki umieścił fotografię przedstawiającą samoloty PZL-TS 11 „Iskra”, czyli pierwszych polskich samolotów odrzutowych, podczas lotu. „Iskra” latała z prędkością 730 km/h (rekord to 839 km/h) i dziś traktowana jest jako ikona polskiego lotnictwa wojskowego, dzięki której polski przemysł lotniczy dołączył do światowej czołówki. W prawym górnym rogu strony adresowej kartki nadrukowano znak opłaty pocztowej, na którym przedstawiono samolot PZL-130 „Orlik”. Jest to szkolno-treningowy samolot śmigłowy przeznaczony do szkolenia podstawowego i zaawansowanego pilotów zawodowych, budowany w PZL „Warszawa-Okęcie”. Nazwa nawiązuje do Szkoły Orląt w Dęblinie, dzisiaj funkcjonującej pod nazwą Wyższa Szkołą Oficerska Sił Powietrznych. Wzdłuż górnej krawędzi umieszczono napis POLSKA  i oznaczenie wartości: A.

W projektach kartek wykorzystano materiały pochodzące z Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz ze zbiorów Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Kartki zostaną wprowadzane w Urzędzie Pocztowym Dęblin 1.

KARTKA_1_DRUKPierwsza kartka

autor projektu kartki: Andrzej Gosik
liczba znaczków: 1
wartość: A
nakład: 8 000 szt.
technika druku: offset
format kartki: 148 x 105 mm
data wprowadzenia do obiegu: 16.08.2018 r.

 

 

 

DrukowanieDruga kartka

autor projektu kartki: Andrzej Gosik
liczba znaczków: 1
wartość: A
nakład: 8 000 szt.
technika druku: offset
format kartki: 148 x 105 mm
data wprowadzenia do obiegu: 16.08.2018 r.