Strona główna » Filatelistyczny Oscar dla znaczka pachnącego jałowcem < powrót

Filatelistyczny Oscar dla znaczka pachnącego jałowcem

Aktualność z dnia: 15.07.2012

Zwycięzcą tegorocznego 42. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Filatelistycznej w Asiago została Poczta Polska. A właściwie znaczek pachnący jałowcem, który zyskał miano najpiękniejszego na świecie spośród wszystkich wydanych w 2011 r.

Tematem przewodnim ubiegłorocznej emisji znaczków „Europa” był „Las” („Forests”). W ten sposób pomysłodawcy chcieli zwrócić uwagę na ochronę przyrody oraz zachęcić do wypoczynku na świeżym powietrzu, w otoczeniu drzew. Polski znaczek przedstawiający wypoczywającego w puszczy żubra, wabiący zapachem jałowca okazał się najpiękniejszy. – W symbolice herbowej, żubr oznacza siłę przyrody i kojarzy się z Polską – stąd mój wybór. Jednocześnie projekt nawiązuje do wcześniejszych emisji o podobnej tematyce, ale jest bardziej syntetyczny, współczesny – wyjaśniła Anna Niemierko, autorka zwycięskiego projektu.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 15 lipca w Asiago na północy Włoch. – Jestem bardzo szczęśliwa, że kolejna emisja Poczty Polskiej zyskała miano „najpiękniejszej na świecie. Nagroda ta, nazywana filatelistycznym Oscarem, to nie tylko wyjątkowe wyróżnienie dla Poczty Polskiej, ale również splendor i promocja Polski w świecie. Znaczki – te nasze maleńkie dzieła sztuki użytkowej – od ponad 150 lat upamiętniają najważniejsze wydarzenia dla historii, tradycji, kultury i sztuki oraz codziennego życia – powiedziała Agnieszka Kłoda-Dębska, zastępca Dyrektora Biura Promocji i Marketingu, odbierając medal prezydenta Republiki Włoskiej. – Nagroda zobowiązuje nas – Pocztę Polską do jeszcze bardziej intensywnej pracy i tworzenia jeszcze piękniejszych projektów – dodała Agnieszka Kłoda – Dębska.

Przypomnijmy, że znaczek Poczty Polskiej już po raz kolejny otrzymał miano „najpiękniejszego znaczka na świecie” w międzynarodowym konkursie sztuki filatelistycznej. W ubiegłych latach laury w tym konkursie otrzymała emisja „Kocham Cię”, wydana w 2009 roku na dzień zakochanych, emisja upamiętniająca zjazd stowarzyszenia PostEurop w Krakowie w 2008 roku, emisja „Dzień Ziemi w Polsce” w 2007 roku oraz znaczek „Piękna jesteś rzeko Wisło” z 1982 roku.

znaczek pachnący jałowcem