Strona główna » Historia znaczkiem pisana: Jan Jessenius < powrót

Historia znaczkiem pisana: Jan Jessenius

Aktualność z dnia: 23.06.2016

450 lat temu we Wrocławiu urodził się słynny lekarz, polityk, filozof, erudyta, Jan Jessenius, który jako pierwszy w tej części Europy przeprowadził publiczną sekcję zwłok. Z tej okazji Poczta Polska wydała znaczek oraz kopertę pierwszego dnia obiegu. To wspólna emisja Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Jessenius_1

Na znaczku Słowaka Vladislava Rostoki oraz polskiej artystki plastyk Agnieszki Sancewicz znajduje się portret Jana Jesseniusa z ryciny Lucasa Kiliana (Norymberga 1611 r.). Urodzony we Wrocławiu Jessenius – słowacki szlachcic z Górnych Węgier (obecnie Słowacja) – studiował filozofię i medycynę na uniwersytetach w Wittenberdze, Lispku i Padwie. Doktorat uzyskał na uniwersytecie Karola w Pradze – po latach został rektorem tej uczelni. Na znaczku znajdziemy pieczęć uniwersytetu.

 Jessenius_2

W 1600 roku przeprowadził pierwszą publiczną sekcję zwłok w Pradze. Było to wyjątkowe wydarzenie dla całego regionu. Sława anatoma szybko się rozeszła – Jessenius został nawet osobistym medykiem szalonego króla Rudolfa II, który na swoim dworze zgromadził wielu astrologów, alchemików czy kabalistów.

Jessenius_5 Jessenius_6

Jessenius był nie tylko zdolnym anatomem, ale też chirurgiem, filozofem i politykiem. Jego spuścizna obejmuje takie dzieła, jak Anatomia (której strona tytułowa została uwieczniona na naszym znaczku) czy traktat filozoficzny Zoroaster. Jako człowiek nauki Jan uwielbiał symbol mądrości sowę – jej rycina przez wiele lat wisiała w jego gabinecie.

Jessenius_3

Jessenius przyjaźnił się z wieloma humanistami swojej epoki. Jednym z nich był sławny duński astronom, Tychon Brahe. Na cześć tej przyjaźni na znaczku zamieszczono symboliczną pieczęć z symbolami dnia i nocy.

Jessenius zaangażował się też w politykę, stając po stronie czeskich protestantów przeciwko cesarzowi Ferdynandowi II Habsburgowi. Po klęsce Czechów w grudniu 1620 r., uczony został uwięziony i w czerwcu 1621 r. stracony wraz z 26 innymi oskarżonymi na Rynku Starego Miasta w Pradze. Po mieście krążyły legendy jakoby słynny anatom potrafił wskrzeszać zmarłych poprzez przyszycie głowy do ciała. Władze na wszelki wypadek nie tylko ścięły Jesseniusa, ale też poćwiartowały jego zwłoki.

Jessenius_4

Na znaczku znajdziemy pięciopłatkową różę, która z jednej strony jest symbolem protestantyzmu, z drugiej – była uważana przez Jesseniusa za rodzinne godło.

autorzy projektu znaczka i przywieszki: Vladislav Rostoka, Agnieszka Sancewicz

autor rytu: František Horniak

liczba znaczków: 1 z przywieszką

wartości: 6 zł

nakład: 140 000 szt.

techniki druku: staloryt i rotograwiura

format znaczka i przywieszki: 27 x 54 mm

arkusz sprzedażny: 20 znaczków i 20 przywieszek

papier: fluorescencyjny

data wprowadzenia do obiegu: 22 czerwca 2016 r.

To i inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w wyznaczonych placówkach Poczty Polskiej i sklepie internetowym: www.filatelistyka.poczta-polska.pl