Strona główna » Komunikat Poczty Polskiej < powrót

Komunikat Poczty Polskiej

Aktualność z dnia: 28.11.2012

W związku z publikacją dziennika „Rzeczpospolita” „Monopolista ma się świetnie” z dnia 28.11.2012, Poczta Polska S.A. uznaje za zasadne przedstawienie podstawowych faktów dotyczących treści nowego prawa pocztowego. Rozumiejąc rolę dziennikarza, której podstawą jest wyjaśnianie wszelkich wątpliwości, chcemy odnieść się do informacji zawartych w tym artykule.

Obecnie komentowane zmiany w zakresie prawa pocztowego wiążą się z ustawą Prawo Pocztowe, przyjętą przez Sejm RP w dniu 23 listopada 2012.

 

Ustawodawca uznał (co wprost wynika z uzasadnienia ustawy), że istotne jest zagwarantowanie dostępności usług powszechnych poprzez wyznaczenie operatora pocztowego do realizowania obowiązku świadczenia usług powszechnych w obrocie krajowym i zagranicznym. Rozwiązanie to przyjęto, biorąc pod uwagę stopień rozwoju polskiego rynku pocztowego, na którym świadczenie usług powszechnych nie może być zapewnione siłami rynku. Pierwszym operatorem wyznaczonym z mocy ustawy na okres 3-letni została Poczta Polska S.A.

Okres 3-letni, jak wskazano w uzasadnieniu ustawy, jest niezbędny do „pełnego wdrożenia nowych reguł działania zliberalizowanego rynku pocztowego oraz do przygotowania warunków konkursu, co pozwoli bezkolizyjnie, bez naruszania ciągłości świadczenia usług powszechnych, dokonać wyboru operatora wyznaczonego wg nowych zasad”.

Po upływie 3 lat, o status operatora wyznaczonego będzie mógł się ubiegać każdy operator pocztowy, spełniający wskazane w ustawie warunki. Ponieważ świadczenie usługi powszechnej wiąże się z powstaniem kosztu netto po stronie operatora wyznaczonego, ustawa przewiduje możliwość wyrównania tego kosztu na podstawie decyzji Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE).

Koszt netto finansowany będzie do wysokości poniesionej straty przez wszystkich operatorów pocztowych. Obejmuje to także Pocztę Polską S.A., której udział w finansowaniu ewentualnej straty, wynosić będzie 96 procent.

Co do zwolnienia Poczty Polskiej S.A. z podatku VAT od usług powszechnych, zwolnienie dotyczy każdego kolejnego operatora wyznaczonego (w pierwszym okresie, jak wskazano, będzie to Poczta Polska S.A.). Zatem jest to zwolnienie przedmiotowe, a nie podmiotowe.

Podsumowując, pełniąc od 2013 roku funkcję operatora wyznaczonego, Poczta Polska S.A. oprócz walki konkurencyjnej np. na rynku doręczania paczek, będzie zobowiązana świadczyć usługę powszechną, która jest, z istoty rzeczy, deficytowa. Co więcej, deficytowość tej usługi powszechnej zostanie i tak pokryta w dużej mierze (96%) przez samą Pocztę Polską S.A.  Udział operatorów alternatywnych będzie więc wynosić około 4 procent.