Strona główna » Na poczcie wszystko o nowych dowodach < powrót

Na poczcie wszystko o nowych dowodach

Aktualność z dnia: 04.03.2015

Od 1. marca 2015 r. onowe dowody poczta polska mswbowiązuje nowy wzór dowodu osobistego.  Wszystkiego o nowym dokumencie można dowiedzieć się na plakatach w placówkach Poczty Polskiej w całym kraju. Oprócz wzoru nowego dowodu znajdują się na nich też najważniejsze informacje dotyczące m.in. nowej fotografii, usunięcia niektórych danych oraz możliwości złożenia wniosku w dowolnej gminie.

O nowym dowodzie osobistym

Z dokumentów zniknie adres zameldowania. Dzięki temu, przy każdej zmianie meldunku nie trzeba będzie wymieniać dowodu. Nie będzie także informacji o kolorze oczu i wzroście ani skanu podpisu posiadacza. Zrezygnowano z wszelkich danych, które nie są niezbędne albo polegają na subiektywnej ocenie obywatela lub urzędnika.

Nowa fotografia do dowodu

Fotografia, która będzie wykorzystywana w dowodzie osobistym, będzie taka sama jak ta, która obowiązuje w paszportach. Zdjęcie dołączone do wniosku powinno być wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.

Wniosek o nowy dowód złożymy w dowolnej gminie

Dowód będzie można wyrobić w najbliższym urzędzie gminy, niezależnie od meldunku. Dotychczas można było to zrobić tylko w urzędzie właściwym dla naszego miejsca zameldowania. Nasz nowy dokument odbierzemy w tym samym urzędzie, w którym złożyliśmy wniosek.

Wniosek o wydanie dowodu osobistego złożymy na nowym, bardziej przejrzystym wniosku.

Czy trzeba wymienić stary dowód?

Nie. Dotychczasowe dowody osobiste zachowają ważność do upływu terminów w nich określonych. Nie będzie konieczności wymiany dokumentów.

Czy należy zapłacić za wyrobienie dowodu?

Nie. Tak jak do tej pory dowód osobisty otrzymuje się za darmo.

Jak odebrać na poczcie przesyłkę, posługując się  nowym dowodem osobistym?

Zgodnie z przepisami prawa pocztowego, adresat przesyłkę odbiera pod adresem wskazanym przez nadawcę. Nie musi on być zgodny (tożsamy) z adresem zameldowania adresata. Jeśli listonosz zostawi awizo, adresat przesyłkę odbierze we wskazanej placówce pocztowej. Osoba wydająca przesyłkę w placówce pocztowej powinna jedynie zweryfikować tożsamość odbiorcy, bez konieczności potwierdzania adresu.
Pracownicy Poczty Polskiej,  przy wydawaniu przesyłek, już teraz weryfikują jedynie tożsamość adresata (imię i nazwisko).

Więcej na ten temat można przeczytać na blogu Poczty Polskiej.