Strona główna » Poczta Polska wydała znaczek z okazji 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego < powrót

Poczta Polska wydała znaczek z okazji 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego

Aktualność z dnia: 05.12.2017
Share on FacebookShare on Google+

150 rocznica urodzin Pilsudskiego znaczek v35 grudnia br. przypada 150. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego – niezłomnego bojownika o wolność. Poczta Polska z okazji jubileuszu wprowadziła do obiegu okolicznościowy znaczek wraz z kopertą FDC i datownikiem.

Na znaczku autorka projektu, Agata Tobolczyk, przedstawiła Marszałka Józefa Piłsudskiego siedzącego na najsłynniejszej klaczy II Rzeczpospolitej – Kasztance. Znaczek wdrukowany w stalorycie i rotograwiurze nadaje emisji elegancji i wyjątkowości.

Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 r. w Zułowie na Wileńszczyźnie. Był jedną z największych postaci w dziejach Polski. Organizator polskiego czynu zbrojnego – legendarny komendant I Brygady Legionów, którą poprowadził ku Niepodległej, zwycięski wódz w wojnie 1920 r., główny architekt odbudowy państwa polskiego, polityk i mąż stanu. Czyny i myśli Pierwszego Marszałka Polski dla jego potomnych stanowią źródło patriotycznych postaw, mądrości i wierności temu, co Polskę stanowi.

Zmarł 12 maja 1935 r. w Warszawie. Został pochowany w kryptach królewskich w katedrze na Wawelu. Prezydent Ignacy Mościcki, żegnając Józefa Piłsudskiego powiedział: „Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek”.

Marszałek Piłsudski był silnie zżyty ze swoją klaczą, Kasztanką. Towarzyszyła mu ona od samego początku kampanii wojennej 1914 roku.

Kasztanka była niezbyt wysoką, szlachetną klaczą o jasnokasztanowej maści. Odznaczała się przywiązaniem do Piłsudskiego i tylko jego uznawała. Na  świat przyszła prawdopodobnie w 1909 roku w Folwarku w Czaplach Małych w Małopolsce. Została podarowana przez właścicieli strzelcom I Brygady Legionów Polskich i trafiła na służbę do Komendanta Józefa Piłsudskiego, który po raz pierwszy dosiadł jej w sierpniu 1914 roku. Kasztanka padła w listopadzie 1927 roku, kilka dni po defiladzie na Placu Saskim w Warszawie. Klacz Marszałka stała się jednym z symboli II RP. Polski malarz historyczny Wojciech Kossak, uwiecznił Józefa Piłsudskiego na Kasztance na jednym ze swoich obrazów.

W uznaniu wielkich zasług Józefa Piłsudskiego dla Polski i w związku ze zbliżającym się 100-leciem odzyskania niepodległości Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2017 Rokiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Józef Piłsudski pojawiał się na znaczkach pocztowych już w latach wcześniejszych. W 2014 roku Poczta Polska wydała znaczek upamiętniający Legiony Polskie. Na znaczku przedstawiono Marszałka Józefa Piłsudskiego, twórcę historycznej formacji wojskowej.

O znaczku:

autorka projektu znaczka: Agata Tobolczyk
liczba znaczków: 1
wartości: 10 zł
nakład: 105 000 szt.
technika druku: staloryt i rotograwiura
format znaczków: 40,5 x 54 mm
arkusz sprzedażny: 35 znaczków
papier: fluorescencyjny
data wprowadzenia do obiegu: 5 grudnia 2017 r.

To i inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w wyznaczonych placówkach Poczty Polskiej i sklepie internetowym: www.filatelistyka.poczta-polska.pl.