Strona główna » Poczta Polska żegna marszałka Kornela Morawieckiego < powrót

Poczta Polska żegna marszałka Kornela Morawieckiego

Aktualność z dnia: 04.10.2019
Share on Facebook

ZNACZEKOstatniego dnia września 2019 roku zmarł marszałek senior Sejmu VIII kadencji. Pamiętany jako nieugięty, waleczny i zaprzysięgły wróg komunizmu. Rozmiłowany w wizji wolnej Polski i niestrudzenie dążący do realizacji tej idei bez względu na ponoszoną wysoką cenę. Kornel Morawiecki zapisał się nie tylko w historii Kraju, ale też jako naukowiec i wieloletni wykładowca akademicki.

Przed dwoma laty, w odpowiedzi na postulat marszałka seniora, Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy wraz z kopertą FDC i datownikiem upamiętniający Solidarność Walczącą. Przedstawia on wizerunek symboli tego ruchu na tle biało-czerwonej flagi.

Z wielkim żalem żegnamy jednego z ojców dzisiejszej Polski. Historia nieraz brutalnie wdziera się w nasze życie, zmusza do niechcianych kompromisów i niechlubnego konformizmu. Zdarzają się jednak ludzie wyjątkowi, nieugięci – bohaterowie, którzy dobro ogółu stawiają nad własnym interesem. Taką osobą był właśnie marszałek Kornel Morawiecki, który nie tylko w czasach komunizmu, ale i w wolnej Polsce niewzruszenie stał na straży wartości.  Cieszę się, że znaczek „Solidarności Walczącej” wydaliśmy jeszcze za jego życia. Dzięki temu mógł zobaczyć nasz niewielki pomnik wystawiony na część wielkiej spuścizny organizacji, którą tworzył – powiedział Przemysław Sypniewski, prezes zarządu Poczty Polskiej.

Solidarność Walcząca była reakcją na tłumione wolności, na opresyjną brutalizację reżimu komunistycznego, wyrażającą się wprowadzeniem stanu wojennego, delegalizacją Solidarności i nasilonymi represjami wobec społeczeństwa, a zwłaszcza działaczy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego i reprezentantów wszelkiej myśli niepodległościowej.

O wielkiej randze postaci Kornela Morawieckiego w postrzeganiu go przez totalitarną Służbę Bezpieczeństwa PRL świadczy szereg represji i szykan, jakim jego samego i jemu najbliższych poddawano. Poza pozbawianiem wolności szerokim echem odbiła się deportacja późniejszego marszałka seniora po nieudanym powrocie z Zachodu. To, co różniło marszałka seniora od wielu działaczy dawnych ruchów solidarnościowych w czasach przełomu, to fakt że odrzucił on koncepcję okrągłostołową w przekonaniu, że jest niemoralna i stanowi kardynalny błąd.

Prezydent Andrzej Duda nadał marszałkowi seniorowi Order Orła Białego w uznaniu znamienitych zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej i państwowej.