Strona główna » Polsko-grecki bohater na znaczku pocztowym < powrót

Polsko-grecki bohater na znaczku pocztowym

Aktualność z dnia: 26.03.2021
Share on Facebook

s-1024-xPoczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek emisji „Jerzy Iwanow-Szajnowicz”. Walor, prezentujący sylwetkę jednego z najskuteczniejszych sabotażystów okresu II wojny światowej, trafił do placówek pocztowych w całym kraju.

25 marca 2021 r. przypada dwusetna rocznica rozpoczęcia greckiej walki o niepodległość. Grecja świętuje ten kamień milowy, który dał początek nowoczesnemu państwu greckiemu jak również zapoczątkował nową erę dla Europy i całego regionu.

Znaczek okolicznościowy Poczty Polskiej przedstawiający bohatera dwóch narodów, Jerzego Iwanowa-Szajnowicza mówi sam za siebie. Jego słowa wypowiedziane w chwili egzekucji: „Niech żyje Grecja, niech żyje Polska” na zawsze pozostaną w naszej pamięci.  Mamy nadzieję,  że wirtualna prezentacja znaczka, wynikająca ze względów pandemicznych, zostanie zastąpiona bezpośrednią formą kontaktu. Pozwoli to na realizację kontaktów dwustronnych na wysokim szczeblu tak, jak to miało miejsce w przeszłości – powiedział Michael-Efstratios C. Daratzikis, ambasador Grecji w Polsce.

Autorka projektu znaczka, Agnieszka Sancewicz, przedstawiła na znaczku fotografię ukazującą Jerzego Iwanowa-Szajnowicza na chwilę przed rozpoczęciem II wojny światowej. Zdjęcie, poddane koloryzacji przez Mirosława Szponara, pochodzi ze zbiorów rodzinnych Leonardy Lambrianidu, bratanicy Iwanowa-Szajnowicza. Oprócz znaczka Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę Pierwszego Dnia Obiegu. Przedstawia ona przedmioty związane z działalnością wywiadowczą i dywersją.

Wydając znaczki pocztowe Spółka pragnie nie tylko skupiać na wartościach estetycznych swoich wydawnictw i dostarczać odbiorcom piękne walory. Przede wszystkim pragniemy wykorzystywać wielką moc filatelistyki i przypominać za jej pośrednictwem o najważniejszych postaciach i wydarzeniach w dziejach Polski, Europy i Świata. Szczególnie ważne staje się to w sytuacji kiedy mowa o zapomnianych bohaterach historii. Do takich na pewno należał, uwieczniony na najnowszym znaczku Poczty Polskiej, agent służb specjalnych, Jerzy Iwanow-Szajnowicz. Zdaniem historyków, jego popularność jest niewspółmierna do skali jego wyczynów, bo choć nie miał do dyspozycji ani jednego żołnierza, a wyłącznie swój wrodzony talent, jest oceniany jako najskuteczniejszy sabotażysta w dziejach wywiadu – mówi Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej.

Jerzy Iwanow-Szajnowicz był wybitnym agentem polskich i brytyjskich służb specjalnych oraz zasłużonym działaczem greckiego ruchu oporu. Zdaniem wielu specjalistów był on najskuteczniejszym sabotażystą, jakim alianci dysponowali w całym okresie II wojny światowej. Pośmiertnie został odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Męstwa – najwyższe odznaczenie wojenne Królestwa Grecji i drugie w hierarchii odznaczenie wojenne Republiki Greckiej oraz Krzyżem Jerzego – najwyższe cywilne odznaczenie państwowe Zjednoczonego Królestwa. Iwanow-Szajnowicz był również zdolnym sportowcem (piłka nożna, piłka wodna, pływanie i żeglarstwo).

Serdecznie dziękuję za to, że Poczta Polska, włączając się w świętowanie jubileuszu 200-lecia greckiej niepodległości, podjęła inicjatywę, która wyszła ze strony naszej grupy parlamentarnej i upamiętniła z tej okazji postać szczególnego Bohatera Narodów. „Niech żyje Grecja, niech żyje Polska!” – słowa wykrzyczane przez Szajnowicza w chwili, gdy stał przed niemieckim plutonem egzekucyjnym, do dziś stanowią fundament głębokiego szacunku obecnego w naszych bilateralnych relacjach  – powiedział poseł Daniel Milewski, przewodniczący Polsko-Greckiej Grupy Parlamentarnej.

Spełniając swoją edukacyjną misję, Poczta Polska najnowszym znaczkiem obiegowym przybliża postać bohatera Polski i Grecji, o którego zaletach, umiejętnościach i dokonaniach można mówić wiele. Poliglota, znakomity sportowiec, polski harcerz, agent polskich oraz brytyjskich służb specjalnych i bohater greckiego ruchu oporu. Przez wielu nazywany polskim Jamesem Bondem, swoim heroizmem udowodnił, że dla wolności warto poświęcić nawet życie. Grecy widzą w nim przykład zaangażowania Polaków w walkę o grecką wolność, a my naszą emisją oddajemy również hołd tym, którzy 200 lat temu walczyli o grecką niepodległość – mówi Wiesław Włodek, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

W kwietniu 2019 roku Spółka wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy emisji „100. rocznica nawiązania polsko-greckich relacji dyplomatycznych”.

O znaczku:
autorka projektu: Agnieszka Sancewicz
liczba znaczków: 1
wartość: 8 zł
nakład: 10 000 000 szt.
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 31,25 x 25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 100 znaczków
data wprowadzenia do obiegu: 25 marca 2021 r.

To i inne wydawnictwa filatelistyczne Poczty Polskiej można nabyć w placówkach pocztowych i sklepie internetowym: www.filatelistyka.poczta-polska.pl