Strona główna » Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i 500 plus – dyżury ZUS < powrót

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i 500 plus – dyżury ZUS

Od 1 stycznia 2022 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych obsługuje wnioski o świadczenia dla rodzin – świadczenie wychowawcze 500 plus i Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO) na okres świadczeniowy obowiązujący do 31 maja 2022 r. (wnioski o świadczenie dot. dzieci urodzonych od 1 stycznia 2022 r. a także dzieci urodzone przed 2022 r., jeśli wniosek nie został wcześniej złożony).

Od 1 lutego 2022 r. ZUS będzie obsługiwał wszystkie wnioski o świadczenie wychowawcze z programu Rodzina 500+ na kolejny okres świadczeniowy – od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023

Wnioski można składać tylko elektronicznie – za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, za pośrednictwem portalu Emp@tia lub przez serwisy bankowości elektronicznej banków.

W związku ze zmianą sposobu składania wniosków (dotychczas można było składać wnioski również na papierowym formularzu) Zakład Ubezpieczeń Społecznych podjął współpracę z Pocztą Polską.

Pracownicy ZUS będą pełnić dyżury w wybranych placówkach Poczty Polskiej. Podczas dyżurów będą pomagali zainteresowanym osobom w założeniu profilu na PUE i poprawnym wypełnieniu wniosków o świadczenie RKO i 500+.

Lista placówek Poczty Polskiej, w których można skorzystać z pomocy pracowników ZUS znajduje się tutaj.