Strona główna » Święto Narodowe Trzeciego Maja w placówce < powrót

Święto Narodowe Trzeciego Maja w placówce

Aktualność z dnia: 26.04.2016

Polska flaga na polskiej poczcieJuż za nieco ponad tydzień będziemy świętować rocznicę uchwalenia naszej pierwszej konstytucji. W oknach i balkonach zawisną polskie flagi, a do klap marynarek przypniemy biało-czerwone kotyliony. Gdzie możemy zaopatrzyć się w patriotyczne produkty? Oczywiście w naszych placówkach!

Święto Narodowe Trzeciego Maja

Rzeczpospolita Obojga Narodów jako pierwsza w Europie i druga na świecie uchwaliła konstytucję. Dokument zrównał prawa mieszczaństwa i szlachty, zapewniał ochronę chłopom i likwidował liberum veto. Za święto narodowe został uznany już dwa dni później, bo 5 maja 1791 roku. Rozbiory doprowadziły do jego zawieszenia i ponownie mogliśmy świętować rocznicę uchwalenie konstytucji dopiero 1919 roku. 3 maja nie spodobał się też władzom PRL, które od 1946 zabraniały publicznego świętowania tego dnia. Dopiero od 1990 roku 3 maja znów stał się oficjalnym świętem narodowym.

Wywieś flagę na 1, 2 i 3 maja!

Święto Narodowe Trzeciego Maja to jedna z okazji, by wywiesić w oknie polską flagę. Od 2004 roku flagi możemy wywieszać, kiedy chcemy. Nie znaczy to jednak, że nie obowiązują nas pewne reguły. Przede wszystkim musimy pamiętać, że w Polsce funkcjonują dwie flagi narodowe: biało-czerwona oraz biało-czerwona z orłem. Barwy wywodzą się z dawnej heraldyki Rzeczpospolitej Obojga Narodów, gdzie biały oznaczał czystość, a karmazyn – bogactwo i władzę królewską.

Flagi narodowej nie można niszczyć, należy ją ściągać w czasie deszczu czy wichury oraz w nocy, jeśli nie jest oświetlona. Flagi nie można wyrzucić do śmieci. Należy ją uroczyście spalić. To tylko kilka z wielu przepisów dotyczących etykiety flagowej.

Flagę możemy wywiesić na balkonie na specjalnym uchwycie lub, jeśli mamy odpowiednie mocowanie na budynku – na drewnianym drzewcu. Jeśli nie masz miejsca, na zawieszenie dużej flagi możesz powiesić w oknie małą chorągiewkę lub zakupić flagietkę samochodową. Wszystkie rodzaje flag wraz z uchwytami zakupisz w naszych placówkach.

Nie zapominajmy również o naszym herbie z białym orłem w koronie. Dla tych, którzy 3 maja chcą nie tylko flagą, ale i strojem zamanifestować swój patriotyzm, przygotowaliśmy koszulki z orzełkiem.

Kotylion

Elegancką formą patriotycznej ozdoby jest kokarda narodowa, czyli kotylion. W naszej burzliwej historii kokardy były często wykorzystywane jako forma manifestacji patriotycznych postaw, m.in. w czasie powstań, przypinali je również żołnierze Legionów Polski. Wojsko Polskie nosiło je już od czasów wojen napoleońskich, po raz pierwszy zostały skodyfikowane w 1831 roku uchwałą Sejmu Królestwa Polskiego. Dziś piękne kokardy narodowe możesz zakupić w placówkach Poczty Polskiej.

Patriotyzm – historia, kultura, ludowość

Co oznacza bycie nowoczesnym patriotą? To przede wszystkim troska o polską kulturę – wysoką i ludową, znajomość naszej historii i pielęgnowanie postaw obywatelskich. Jeśli chcesz wychować swoje dziecko na nowoczesnego patriotę, skorzystaj z pomocy wydawnictw oferowanych w naszych placówkach. Znajdziesz tam kolorowanki z królami Polski, naszymi strojami ludowymi czy najpiękniejszymi miastami, a także Księgę Patrioty – śpiewnik najpiękniejszych i najpopularniejszych pieśni patriotycznych, wojskowych, harcerskich, szkolnych.

Przygotowania do 3 maja czas zacząć!

flagi1