Strona główna » „Szlaban na ryzyko!” – znakowanie przejść i przejazdów kolejowych < powrót

„Szlaban na ryzyko!” – znakowanie przejść i przejazdów kolejowych

Aktualność z dnia: 08.06.2018

BP_naklejki_B1_historyjkaW ramach kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”, której Partnerem jest m.in. Poczta Polska, PKP znakuje przejścia i przejazdy kolejowe. Celem realizacji projektu jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na terenach kolejowych oraz eliminacja potencjalnych zagrożeń spowodowanych niewłaściwym zachowaniem kierowców lub sytuacją losową.

Do znakowania służą odblaskowe naklejki, na których znajduje się indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112 i numery „awaryjne”. W przypadku awarii auta na przejeździe, zgłoszenie na nr 112 pozwoli precyzyjnie określić miejsce zdarzenia, a kolejarze szybko wstrzymają ruch pociągów. Szybka reakcja zwiększa szansę np. zatrzymania rozpędzonego pociągu w bezpiecznej odległości, co może zapobiec nieszczęśliwemu zdarzeniu.

Odblaskowe naklejki znajdują się są na wewnętrznej stronie krzyży Św. Andrzeja albo na napędach rogatkowych (słupkach, do których przymocowane jest ramię rogatki). PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oznakowały w ten sposób 14 tys. przejazdów kolejowo-drogowych. Więcej informacji znajduje się tutaj.

Żółte naklejki to kolejna inicjatywa, która ogranicza zagrożenia wynikające z niewłaściwego zachowania kierowców lub zdarzeń losowych. W ramach kampanii Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko!”, prowadzonej przez PKP od kilkunastu lat, realizowany jest szereg działań skierowanych do kierowców, instruktorów nauki jazdy i pieszych (dzieci, młodzieży i dorosłych). Wśród nich są m.in. apele o zachowanie  bezpieczeństwa, edukacja, nauka, szkolenia, seminaria oraz analiza wypadków samochodów z pociągiem.

Każdego roku na przejazdach dochodzi do ok. 200 wypadków i kolizji, w wyniku których ginie kilkadziesiąt osób. W ubiegłym roku średnio co 42 godziny na przejeździe kolejowo-drogowym w Polsce dochodziło do wypadku lub kolizji, a średnio co 8 dni na przejeździe kolejowo-drogowym w Polsce ginął człowiek. Ze statystyk prowadzonych przez Biuro Bezpieczeństwa PLK wynika, że do 99% opisanych powyżej zdarzeń dochodzi z winy kierowców. Większość z nich spowodowana była brawurą, nieodpowiedzialnym zachowaniem czy rażącym ignorowaniem przepisów kodeksu drogowego lub niestosowaniem się do sygnałów zabraniających wjazdu na przejazd.

BP_naklejki_infografika BP_naklejki_ulotka 2DL_pogląd