Strona główna » Trwa konkurs filatelistyczny Europa 2019 – zagłosuj na polski znaczek < powrót

Trwa konkurs filatelistyczny Europa 2019 – zagłosuj na polski znaczek

Aktualność z dnia: 14.05.2019
Share on Facebook

Europa zięba znaczekOd 9 maja 2019 r. tradycyjnie, jak co roku, rozpoczął się prestiżowy konkurs filatelistyczny online emisji EUROPA 2019. Konkurs organizowany jest od 2007 r. przez Stowarzyszenie Europejskich Publicznych Operatorów Pocztowych PostEurop. Administracje pocztowe zrzeszone w PostEurop każdego roku ilustrują odrębny temat, w tym roku są to „Ptaki”. Na znaczku Poczty Polskiej, zaprojektowanym przez Andrzeja Gosika, została przedstawiona ZIĘBA. Na polską emisję można głosować do 9 września br.

Zięba zwyczajna (Fringilla coelebs) to najliczniejszy ptak Europy. Wielobarwne upierzenie samca kontrastuje z szarym ubarwieniem samicy. Gniazdo zięby jest zawsze doskonale zamaskowane kawałeczkami porostów zbieranych z jego najbliższego sąsiedztwa, przez co doskonale zlewa się z otoczeniem i jest bardzo trudne do zauważenia. W okresie lęgowym zięby zjadają głównie owady, w tym mszyce i mrówki, ale także drobne nasiona leśnych roślin. Jesienią i zimą w ich diecie dominują nasiona. Ciekawostką jest fakt, że pomimo występowania zięb w całej Europie i wspólnego zimowania tych ptaków w regionie Morza Śródziemnego, są one przywiązane do miejsca swego pochodzenia i corocznie wracają do swych rodzimych lasów, parków lub ogrodów.  Na dodatek zięby z różnych regionów Europy mają odmienny śpiew. Dialekty śpiewu samców biorą się stąd, że synowie uczą się brzmienia pieśni od swoich ojców. Dlatego niemieckie zięby śpiewają inaczej niż polskie lub francuskie, a nawet zięby z Mazur mają inny śpiew niż te ze Śląska. Trzeba mieć jednak wyjątkowe zdolności, by na podstawie śpiewu rozpoznać skąd dana zięba pochodzi. Sztukę tę posiadali ptasznicy z Tyrolu i Harcu, którzy jeszcze przed stu laty organizowali konkursy śpiewu zięb.

Znaczki EUROPA wydawane są od 1956 r., stanowiąc ważny symbol dążenia Europy do ściślejszej integracji i współpracy. Od 1993 r. za koordynację projektu filatelistycznego emisji EUROPA odpowiedzialne jest PostEurop. Przez lata znaczki pocztowe EUROPA zyskały ogromne zainteresowanie zarówno wśród społeczności pocztowej, jak i filatelistów, co odzwierciedla zaangażowanie i udział w konkursie na najpiękniejszy znaczek pocztowy EUROPA. Pomimo zmieniających się tematów emisji zawsze zawierają oficjalne logo „Europa” – znak towarowy stowarzyszenia publicznych administracji pocztowych PostEurop.

O wyniku konkursu rozstrzygną głosy internautów z całej Europy. Zachęcamy do głosowania na polski znaczek. Wystarczy wejść na stronę https://www.posteurop.org/europa2019 i oddać swój głos na polską Ziębe. Głosowanie trwa do 9 września 2019 r.