Strona główna » KONKURS ARCHITEKTONICZNY < powrót

KONKURS ARCHITEKTONICZNY

Aktualność z dnia: 07.07.2014
Share on FacebookShare on Google+

plakat_siecZapraszamy studentów Politechniki Wrocławskiej i Świętokrzyskiej do udziału w konkursie na projekt placówki PREMIUM. Zadaniem studentów będzie opracowanie projektu studialnego, nowej aranżacji wnętrz z uwzględnieniem kontekstu kulturowo-historycznego budynku oraz jego otoczenia, a także samej historii Poczty Polskiej w obiektach, które zostały wytypowane jako placówki PREMIUM.  Placówki PREMIUM są to placówki Pocztowe o charakterze prestiżowym – ich aranżacja nawiązuje do tradycji Poczty Polskiej oraz charakteru regionu.

Od XIX wieku budynki poczty stanowią stały elementem tkanki miejskiej. Historia poczty nieustannie przeplata się z historią architektury. Neogotyckie i klasycystyczne gmachy, zabytkowe budynki Poczty Cesarskiej ─ to miejsca, w których nadanie listu staje się estetyczną przyjemnością. W ich projektowaniu brali udział wybitni projektanci swoich czasów.

Jeszcze sto lat temu gmach poczty był synonimem nowoczesności. Dziś Poczta Polska wkracza w okres swojej drugiej młodości. Poczta była i jest miejscem użyteczności publicznej oraz instytucją, która dzięki gęstej sieci placówek stała się komunikacyjnym krwioobiegiem całego kraju. Postępująca modernizacja usług pocztowych nie oznacza, że firma zrywa z tradycją. Nowa identyfikacja wizualna firmy z jednej strony skłania się ku nowoczesnym trendom, z drugiej nawiązuje do tradycji Poczty Królewskiej.

Jaka jest dzisiejsza Poczta Polska? Wygodna, przyjazna klientowi, samoobsługowa i interaktywna, ale też tradycyjna i prosta. Te hasła przyświecają prowadzonej obecnie rewitalizacji placówek pocztowych. Chcemy, by budynki Poczty były nie tylko nowoczesne, ale też spojone historycznie i wizualnie z otoczeniem. Stawiamy na użyteczność, innowację w określonych ramach nostalgicznych. Szukamy rozwiązań oryginalnych, ale nie zapominamy o tym, że poczta naszych marzeń jest ekologiczna i dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Placówka pocztowa powinna być lokalnym centrum komunikacji społecznej.

Do realizacji tych zamierzeń potrzebujemy młodych talentów. Dlatego zapraszamy Was do udziału w projekcie, nad którym my pracujemy na co dzień.

Szukamy projektów, które w sposób kreatywny połączą  elementy nowej identyfikacji wizualnej Poczty Polskiej ze stylistyką historycznej zabudowy, a jednocześnie będą spełniać wymogi określone w  ustawie z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz aktach wykonawczych. Praca konkursowa ma być wykonana jako realistyczna wizualizacja wnętrza Placówki i wykorzystywać całą powierzchnię sali operacyjnej Placówki wraz ze stanowiskami obsługi.

Studenci Politechniki Wrocławskiej proszeni są o przygotowanie projektu dla placówki przy ul. Krasińskiego 1 we Wrocławiu, natomiast studenci Politechniki Świętokrzyskiej – dla placówki przy ul. T. Tyszkiewicza 2 w Kazimierzu Dolnym.

 

Nagrody:

I miejsce- 4 000 zł (netto) oraz dyplom pamiątkowy; ewentualnie zaproszenie na oficjalne otwarciu Placówki

II miejsce – 2 000 zł (netto) oraz dyplom pamiątkowy;

III miejsce – 1 000 zł (netto) oraz dyplom pamiątkowy;

Konkurs jest organizowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Na projekty czekamy do 28.07.2014r.

 

DO POBRANIA:

POLITECHNIKA WROCŁAWSKA:

REGULAMIN PREMIUM – WROCŁAWKARTA IDENTYFIKACYJNAKARTA POTWIERDZENIA PRZYJĘCIA PRACY KONKURSOWEJRZUT SALI OPERACYJNEJ, zdjęcie 1, zdjęcie 2, zdjęcie 3zdjęcie 4zdjęcie 5zdjęcie 6zdjęcie 7zdjęcie 8zdjęcie 9

POLITECHNIKA ŚWIĘTOKRZYSKA:

REGULAMIN PREMIUM – KAZIMIERZ DOLNYKARTA IDENTYFIKACYJNAKARTA POTWIERDZENIA PRZYJĘCIA PRACY KONKURSOWEJRZUT SALI OPERACYJNEJzdjęcie 1zdjęcie 2zdjęcie 3zdjęcie 4zdjęcie 5