Strona główna » Mistrzostwa Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2017 na znaczku pocztowym < powrót

Mistrzostwa Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2017 na znaczku pocztowym

Aktualność z dnia: 10.08.2017

znaczki_MSS10 lipca br. Poczta Polska wprowadza do obiegu cztery znaczki emisji „Mistrzostwa Europy w piłce siatkowej mężczyzn Polska 2017”. Tegoroczne wydawnictwa są kolejnymi poświęconymi mistrzostwom Europy w siatkówce rozgrywanym w Polsce.

Autor projektu Jarosław Ochendzan zawarł na czterech znaczkach wizualizacje postaci zawodników w trakcie gry. Widzimy: zagrywkę, przyjęcie, atak i blok. Znaczki w arkusiku są tak umiejscowione, jakby zawodnicy rozgrywali ze sobą mecz, a wszystko to na tle symboli miast gospodarzy: Gdańska, Katowic, Szczecina i Krakowa. Perforacja wykonana jest w kształcie koła – piłki siatkowej.

Eurovolley Poland 2017 to 36 meczów rozgrywanych w trakcie 11 dni przez 16 najlepszych zespołów Europy w czterech miastach gospodarzach: Gdańsku, Szczecinie, Katowicach i Krakowie. Największe siatkarskie święto Europy odbędzie się w Polsce od 24 sierpnia do 3 września br.

Eurovolley Poland będzie XXX edycją męskich mistrzostw Starego Kontynentu. Pierwsze mistrzostwa Europy mężczyzn rozegrano w 1948 r., a rolę gospodarza pełniły Włochy. Pierwszym historycznym mistrzem Europy została Czechosłowacja. Kolejne mistrzowskie turnieje odbywał się dość nieregularnie, a liczba uczestników zależała od liczby zgłoszeń. Różne były też formuły rozgrywek i klucz doboru drużyn. W latach 50. o tytuł mistrzów Europy walczyli siatkarze… Tunezji i Egiptu. Z każdą kolejną edycją zwiększała się też liczba uczestników i w związku z tym konieczne stało się poprzedzenie turnieju finałowego eliminacjami. W momencie powołania w roku 1963 Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej rozpoczął się proces porządkowania zasad udziału w czołowych zawodach europejskiej siatkówki. Od VI do IX edycji (1963-1975) finały mistrzostw Starego Kontynentu rozgrywano w cyklu czteroletnim. Jubileuszowe, X ME 1977 otworzyły regułę dwuletnią, która obowiązuje do dzisiaj.

Szlak sukcesu polskiej siatkówce w Europie przetarła reprezentacja kobiet, zdobywając osiem medali (srebro i brąz) ME w latach 1949-1971. Pierwszy, brązowy medal mistrzostw Starego Kontynentu biało-czerwoni wywalczyli w 1967 r., a w latach 1975 -1983 pięciokrotnie stawali na drugim stopniu podium najważniejszych europejskich rozgrywek. Po tytuł Mistrzów Europy Polacy sięgnęli dopiero w 2009 r, prowadzeni przez trenera Daniela Castallaniego. Regularnie na podium stawała drużyna Włocha, Andrei Anastasiego, zdobywając brązowe medale Ligi Światowej i mistrzostw Starego Kontynentu, srebrny Pucharu Świata (2011) oraz złoty Ligi Światowej (2012). W roku 2014 wprost z boiska na trenerską ławkę biało-czerwonych trafił Francuz Stephane Antiga, a jego asystentem został Philippe Blain. Ich drużyna w rozgrywanych w Polsce mistrzostwach świata wywalczyła złoty medal.

Honorowy patronat nad tegorocznym turniejem w Polsce objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

To i inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w wyznaczonych placówkach Poczty Polskiej i sklepie internetowym: http://www.filatelistyka.poczta-polska.pl