Strona główna » Poczta Polska obchodzi 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego < powrót

Poczta Polska obchodzi 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Aktualność z dnia: 31.07.2017
Share on FacebookShare on Google+

Historia Poczty Polskiej jest nierozerwalnie związana z historią naszego kraju. Na tym tle Powstanie Warszawskie jest zupełnie wyjątkowym wydarzeniem. Przez cały okres okupacji urzędy pocztowe znajdowały się w rękach niemieckich, a wraz z wybuchem powstania komunikacja wewnątrz miasta została zerwana. Obowiązek utrzymania łączności nie tylko między żołnierzami, ale również wśród ludności cywilnej, wzięli na siebie młodzi harcerze z Szarych Szeregów, którzy tworzyli w tym okresie świetnie działającą pocztę polową.

W hołdzie bohaterom powstania Poczta włącza się w inicjatywy mające upamiętnić ludzi walczących o naszą wolność.

Kartka „1 SIERPNIA PAMIĘTAMY”

73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego to dobra okazja, by wysłać kartkę do znajomych z innych regionów lub z zagranicy i przypomnieć im o tym heroicznym epizodzie w historii Polski. Poczta Polska wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej i Muzeum Wojska Polskiego wydała kartkę okolicznościową „1 SIERPNIA PAMIĘTAMY”. Projektant, Roch Stefaniak, umieścił na kartce archiwalne zdjęcia przedstawiające powstańców w zdobytym samochodzie i członków Szarych Szeregów.

Fotografie zostały udostępnione przez Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Kartki będą dostępne bezpłatnie w wybranych warszawskich placówkach pocztowych.

BohaterON

Kartkę można też wysłać do prawdziwych Powstańców Warszawskich! Wszystko dzięki akcji BohaterON. Poczta Polska bierze w niej udział już po raz drugi.

Z początkiem sierpnia do placówek trafią kartki i ulotki promocyjne kampanii eksponowane od 1 sierpnia do 2 października 2017 roku. Każdy klient może bezpłatnie otrzymać kartkę przeznaczoną do akcji. Potem wystarczy już tylko napisać podziękowania oraz życzenia dla Powstańców i wysłać je na wskazany adres Fundacji, która zajmie się ich dystrybucją.

Koncert

Poczta Polska nawiązała też współpracę z Fundacją Sztafeta, z którą organizuje dwa wydarzenia. Pierwsze to koncert pn. Alert przed Godziną „W”, który odbędzie się 31 lipca 2017 roku o godz. 19:00 w ogrodzie przy siedzibie Programu III Polskiego Radia. W koncercie wezmą udział artyści Teatru Muzycznego od Czapy.  Oprócz piosenek z epoki będziemy mogli usłyszeć utwór dedykowany Poczcie Polskiej pt. Harcerska Poczta Polowa. Po koncercie planowane jest wspólne śpiewanie z publicznością.

Od 16:00 ze Stadionu Polonii pod pomnik Małego Powstańca przejdzie w towarzystwie dzieci rozśpiewana piosenkami powstańczymi ekipa artystów Teatru Muzycznego Od Czapy. Z wybiciem godziny „W” pod pomnikiem Małego Powstańca zostaną złożone kwiaty.

Godzina „W” na Wiśle

Fundacja Rok Rzeki Wisły zaprasza wszystkich turystów i warszawiaków na uroczysty rejs wzdłuż Bulwarów Wiślanych. Nie zabraknie na nim również statku pocztowego. Armatorzy wyruszą z Podzamcza o 15:30, by zakończyć rejs o 17:15 na wysokości Portu Czerniakowskiego.

Powstańcze lektury

W placówkach Poczty Polskiej dostępne są książki związane z tematyką powstańczą. Wśród tytułów z tej kategorii znajdziemy m.in.: „Powstanie Warszawskie 1944”, „Dziewczyny z Powstania”, „Powstanie Warszawskie. Najważniejsze fotografie” czy „Pieśni Powstania Warszawskiego”.