Strona główna » Poczta Polska wyda znaczek z serii „Zabytkowe organy w Polsce” < powrót

Poczta Polska wyda znaczek z serii „Zabytkowe organy w Polsce”

Aktualność z dnia: 14.09.2017

ORGANY_FDCBarokowe organy pocysterskiego kościoła klasztornego w Pelplinie znalazły się na znaczku Poczty Polskiej. 16 września walor filatelistyczny „Zabytkowe organy w Polsce” trafi do obiegu. To druga, po przedstawiającej organy z Jędrzejowa z 2015 roku, emisja serii.

Uroczysta premiera znaczka nastąpi podczas Jarmarku Cysterskiego w Pelplinie, tuż po oficjalnej inauguracji Jarmarku, o godz. 14:00. W dniu premiery znaczek będzie dostępny – z kopertą Pierwszego Dnia Obiegu (FDC), datownikiem okolicznościowym i czarnodrukiem na stoisku Poczty Polskiej – tuż przy pelplińskiej Bazylice.

Na znaczku autorstwa Marzanny Dąbrowskiej widnieją organy z Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie.

Okazałym dziełem pielęgnowanej przez cystersów sztuki organmistrzowskiej są barokowe organy, zbudowane przez Jana Jerzego Wolffa w latach 1677-80, usytuowane w południowym ramieniu transeptu.

 

Z uwagi na wielokrotne przebudowy na przestrzeni lat, organy zatraciły swoje pierwotne brzmienie. Aby je odzyskać – w 2000 r. ks. prof. Jan Bernard Szlaga, Biskup Diecezji Pelpińskiej, powołał Komitet Odbudowy i Konserwacji Organów. W latach 2001-2003 przeprowadzone zostały prace rekonstrukcyjno-organmistrzowskie przez Józefa i Zdzisława Mollina z Odrów. Również za sprawą ks. Stanisława Grunta, byłego dyrektora ekonomicznego diecezji i wieloletnich starań Mariana Dorawy, odkrywcy zamalowanej dyspozycji rejestrów, prace rekonstrukcyjne i renowacyjne przywróciły instrumentowi utracone brzmienie oraz wartość obiektu barokowego, stawiając go znów w czołówce barokowych organów Europy.

Pelplin to niewielka miejscowość na Pomorzu Gdańskim, słynna m.in. z jedynej w Polsce 2-tomowej Biblii Gutenberga, najcenniejszej wśród dotąd istniejących w świecie.

O znaczku:

autor projektu: Marzanna Dąbrowska

autor rytu: Przemysław Krajewski

liczba znaczków: 1 w bloku

wartość: 11 zł

nakład bloku: 100 000 szt.

nakład czarnodruku: 10 000 szt.

technika druku: offset i staloryt

format znaczka: 51 x 79 mm

format bloku: 75 x 100 mm

papier: fluorescencyjny

data wprowadzenia do obiegu: 16 września 2017 r.

To i inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w wyznaczonych placówkach Poczty Polskiej i sklepie internetowym: http://www.filatelistyka.poczta-polska.pl