Strona główna » Ruszył konkurs filatelistyczny Europa 2018 – zagłosuj na polski znaczek! < powrót

Ruszył konkurs filatelistyczny Europa 2018 – zagłosuj na polski znaczek!

Aktualność z dnia: 09.05.2018
Share on Facebook

EUROPA-3009 maja 2018 r. przypada Dzień Europy, w którym tradycyjnie rozpoczyna się także prestiżowy konkurs filatelistyczny EUROPA. Wszystkie poczty europejskie mogły zgłosić znaczek na zadany temat, którym w tym roku były mosty. Poczta Polska na konkursowym znaczku przedstawiła Most w Tczewie. Można na niego głosować od dziś do 9 września.

Artysta grafik Roch Stefaniak na znaczku przedstawił zabytkowy most w Tczewie z jego unikatowymi konstrukcjami. Znaczkowi towarzyszy koperta FDC i datownik.

Most tczewski, najdłuższy w starej Europie (liczył ponad 1000 m), powstał w XIX wieku w ramach pruskiej Kolei Wschodniej łączącej Berlin z Królewcem. Obiekt był świadkiem burzliwej polskiej historii – w tym m.in. w 1920 r. gdy Tczew powrócił do Polski, znajdowało się na nim przejście graniczne z Wolnym Miastem Gdańsk, a w czasie działań wojennych został poważnie uszkodzony. Mostu nie oszczędziła też powódź w 1947 r. Dopiero w 1957 r. został ostatecznie odbudowany. Most z dziesięcioma okazałymi wieżycami w stylu angielskiego gotyku na filarach i potężnymi portalami o prostokątnych wieżach w 2004 roku został uznany przez Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierii Budownictwa za międzynarodowy zabytek inżynierii budowlanej, a w roku 2016 r. za zabytek przez Pomorskiego Konserwatora Zabytków.

Znaczki serii „Europa” są specjalnymi znaczkami wydawanymi przez europejskie administracje pocztowe. Ukazują się od 1956 r. Pomimo zmieniających się tematów emisji zawsze zawierają oficjalne logo „Europa” – znak towarowy stowarzyszenia publicznych administracji pocztowych PostEurop. Są też jednymi z najpopularniejszych walorów wśród filatelistów. Znaczki serii mają wyrażać współpracę pomiędzy operatorami pocztowymi oraz promować filatelistykę. Tematy, które pojawiają się w kolejnych latach pokazują wspólne korzenie, kulturę, historię i wspólne cele narodów Europy.

Jednym z przedsięwzięć promujących emisję EUROPA wśród filatelistów jest konkurs na „Najpiękniejszy znaczek EUROPA”, organizowany przez PostEurop od  2002 r. Z kolei od 2007 r. zwycięzca wybierany jest w drodze konkursu internetowego na stronie PostEurop.

O wyniku konkursu rozstrzygną głosy internautów z całej Europy. Zachęcamy do głosowania na polski znaczek. Wystarczy wejść na stronę www.posteurop.org/europa2018  i oddać swój głos na Most w Tczewie. Głosowanie trwa od 9 maja do 9 września 2018 r. Zwycięskie znaczki zostaną ogłoszone na Zgromadzeniu Plenarnym PostEurop, które odbędzie się na początku października 2018 r. w Gruzji.