Strona główna » Znaczek w hołdzie poległym górnikom „Wujka” < powrót

Znaczek w hołdzie poległym górnikom „Wujka”

Aktualność z dnia: 14.12.2017
Share on Facebook

znaczek„Dziewięciu z Wujka” to emisja filatelistyczna Poczty Polskiej na 16 grudnia wzbogacona o kopertę FDC oraz datownik.

Poświęcony ofiarom pacyfikacji Kopalni Wujek obiegowy znaczek o nominale 2,60 zł zostanie wydany w nakładzie 30 mln egzemplarzy. Jego autor, Maciej Jędrysik przedstawił podobizny dziewięciu zabitych górników wpisane w bryły węgla.

13 grudnia 1981 r. – kiedy  Wojciech Jaruzelski wprowadził stan wojenny w Polsce – na ulicach miast pojawiły się czołgi, a tysiące ludzi zostało internowanych. Pracownicy wielu zakładów pracy podjęli strajk okupacyjny. W gronie tym znaleźli się górnicy z Kopalni „Wujek”, która z woli władz miała zostać zmilitaryzowana. W środę rano 16 grudnia 1981 r., siły reżimowe rozpoczęły  szturm na strajkujących, co praktykowały wcześniej w innych strajkujących kopalniach. Wojsko czołgami zrobiło wyłom w murze, umożliwiając atak zomowcom na terenie kopalni. Najważniejszy atak nastąpił przy bramie głównej naprzeciwko budynku kotłowni. Zomowcy uzbrojeni w pałki, tarcze i gaz łzawiący zaatakowali broniących się górników. Kiedy trwały walki, a strajkujący skutecznie się bronili, biorąc nawet jeńców zomowców i unieruchamiając czołg, na teren kopalni weszli funkcjonariusze plutonu specjalnego ZOMO, uzbrojeni w pistolety maszynowe PM 63 „RAK”. W kierunku strajkujących padły strzały.

Od kul zginęło 9 górników: Józef Czekalski, Józef Krzysztof Giza, Joachim Gnida, Ryszard Gzik, Bogusław Kopczak, Andrzej Pełka, Jan Stawisiński, Zbigniew Wilk, Zenon Zając. Postrzelonych zostało jeszcze 23 górników. Do dziś nie zostali ukarani ci, którzy wydawali wtedy rozkazy.

O znaczku:

autor projektu: Maciej Jędrysik
liczba znaczków: 1
wartość: 2,60 zł
nakład: 30 000 000 szt.
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 25,5 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 100 znaczków
data wprowadzenia do obiegu: 16 grudnia 2017 r.

To i inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w wyznaczonych placówkach Poczty Polskiej i sklepie internetowym: www.filatelistyka.poczta-polska.pl.