Strona główna » 1050. rocznica Chrztu Polski < powrót

1050. rocznica Chrztu Polski

Aktualność z dnia: 12.04.2016

1050-rocznica-Chrztu-Polski-kopertaW tym roku obchodzimy rocznicę Chrztu Polski – z tej okazji Poczta Polska wprowadziła do obiegu emisję „1050. rocznica Chrztu Polski”. Na znaczku o wartości 6 zł znalazł się fragment obrazu Jana Matejki z 1889 roku „Zaprowadzenie chrześcijaństwa”. Obraz ten znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

O chrzcie Polski wiemy niewiele, bo źródła mu współczesne nie istnieją. Jednak warto wspomnieć o pierwszej polskiej kronice, spisanej po łacinie między 1113 a 1116 rokiem, przez anonimowego autora zwanego Gallem Anonimem. Kronika i czyny książąt czyli władców polskich zawiera jednak opis o wymiarze duchowym i nie podaje ani miejsca, ani daty chrztu. W badaniach historycznych pojawiają się różne miejsca chrztu Mieszka I. O Gnieźnie wspomina Jan Długosz, a Poznań i Ostrów Lednicki znajdują się w źródłach z początku XIV w. Z dużym prawdopodobieństwem wyklucza się Rzym i Ratyzbonę. Również dokładna data jest raczej przypuszczalna. Wielka Sobota zwyczajowo była dniem chrztu, a w 966 roku właśnie 14 kwietnia przypadało to święto.

Zdaniem badaczy decyzja Mieszka o przyjęciu chrztu wynikała raczej nie z jego nawrócenia, ale była splotem politycznych i kulturowych kalkulacji. Do tej pory na ziemiach polskich panował politeizm, czczono także siły natury oraz duchy przodków. Była też możliwość porzucenia jednego boga dla innego, jeśli ten drugi był silniejszy, a według Mieszka I bóg zwycięskich Niemców i Czechów był silniejszy. Korzyścią polityczną było zapobieżenie wzrostowi wpływów niemieckich i ustanowienie samodzielnej pozycji państwa Polan w chrześcijańskiej Europie. Chrzest ugruntował też sojusz z Czechami oraz umocnił władzę Mieszka, sankcjonując ją religijnie. Stał się też symboliczne początkiem procesu chrystianizacji kraju.

Autorem znaczka w bloku jest Karol Tabaka, a autorem rytu Przemysław Krajewski. Znaczek wydrukowano w nakładzie 300 tys. szt. bloku oraz 30 tys. szt. czarnodruku na papierze fluorescencyjnym. Technika druku to staloryt i rotograwiura. Format znaczka to 31,25 x 43 mm, a format bloku to 70 x 90 mm.

To i inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w wyznaczonych placówkach Poczty Polskiej i sklepie internetowym: http://www.filatelistyka.poczta-polska.pl