Strona główna » „Błękitna Armia” na znaczku pocztowym < powrót

„Błękitna Armia” na znaczku pocztowym

Aktualność z dnia: 31.05.2017

100 rocznica utworzenia blekitnej armii Znaczek v2W tym roku przypada 100. rocznica utworzenia „Błękitnej Armii”. Poczta Polska z tej okazji wprowadza do obiegu znaczek wraz z kopertą FDC i datownikiem.

Autorka projektu Ewa Szydłowska na znaczku przedstawiła portret dowódcy „Błękitnej Armii”, gen. Józefa Hallera, namalowany przez Kazimierza Jodzewicza. W tle widoczny jest Orzeł Biały z 1916 roku.

4 czerwca 1917 r. we Francji, dekretem prezydenta Raymonda Poincaré, została powołana ochotnicza formacja wojskowa – Armia Polska. Dowodził nią generał Józef Haller, słynny dowódca II Brygady Legionów Polskich. Żołnierze „Błękitnej Armii”, nazywanej tak od niebieskoszarych francuskich mundurów, zdążyli zapisać chlubną kartę pod koniec zmagań I wojny światowej na froncie zachodnim, a wiosną 1919 r. ruszyli do Polski, aby wziąć udział w obronie granic odrodzonego państwa. Do kraju przybyła 70-tysięczna formacja, zasilona polskimi ochotnikami z Włoch – byłymi jeńcami z armii austro-węgierskiej. Była doskonale wyposażona i nowocześnie uzbrojona. To właśnie żołnierze Hallera przechylili szalę zwycięstwa w wojnie z Ukraińcami, a po utworzeniu we wrześniu 1919 r. jednolitego Wojska Polskiego, oddziały wywodzące się z „Błękitnej Armii” odegrały znaczącą rolę w walkach z Rosją Radziecką. W dwudziestoleciu międzywojennym wiele pułków nawiązywało do tradycji Armii Polskiej we Francji.

autor projektu: Ewa Szydłowska
liczba znaczków: 1
wartość: 2,60 zł
nakład: 100 000 szt.
technika druku: offset
format znaczka: 31,25 x 43 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 20 znaczków
data wprowadzenia do obiegu: 31 maja 2017 r.

To i inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w wyznaczonych placówkach Poczty Polskiej i sklepie internetowym: http://www.filatelistyka.poczta-polska.pl