Strona główna » Częstochowska ikona na znaczku pocztowym < powrót

Częstochowska ikona na znaczku pocztowym

Aktualność z dnia: 02.05.2022
Share on Facebook

koperta__162x114__PATRONI_POLSKI_MBC__prevObraz Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, w jej jasnogórskim wizerunku, znalazł się na znaczku Poczty Polskiej, zamykającym serię znaczków „Patroni Polski”. Emisja zostanie uroczyście wprowadzona do obiegu na Jasnej Górze 3 maja br.

Tegoroczny znaczek, autorstwa Bożydara Grozdewa, został utrzymany w konwencji właściwej dla całej serii, zapoczątkowanej w 2018 roku wizerunkiem św. Stanisława Kostki. Walor prezentuje jasnogórski cudowny obraz Maryi w sukni brylantowo-diamentowej z XVII wieku w koronach, będących darem papieża Jana Pawła II z 2005 roku. Na kopercie FDC znalazł się widok Klasztoru Paulinów na Jasnej Górze z XIX w. według ryciny Maksymiliana Cercha, a w datowniku wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej z repliką korony ofiarowanej przez papieża Klemensa XI w 1717 roku.

W ramach serii prezentującej wszystkich głównych patronów Polski ukazały się znaczki ze świętym Stanisławem Kostką (2018), świętym Wojciechem (2019), świętym Andrzejem Bobolą (2020) oraz świętym Stanisławem ze Szczepanowa, biskupem i męczennikiem (2021).

Dawna tradycja wiązała powstanie obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej ze św. Łukaszem, jednak najnowsze badania wykazały, że obraz powstał w II poł. XIII wieku na Bałkanach. Został namalowany temperą na deskach lipowych oklejonych płótnem i zagruntowanych. Mierzy 121,8 cm wysokości i 81,3 cm szerokości. Wizerunek przedstawia Maryję z Dzieciątkiem Jezus na ręku i został stworzony w typie Hodegetrii (gr. Wskazująca Drogę). W 1384 roku obraz został przywieziony z Węgier do Polski przez św. Jadwigę Andegaweńską i przekazany Paulinom na Jasną Górę. Po napadzie na sanktuarium w roku 1430 na obrazie – na policzku i szyi Matki Bożej – pozostały charakterystyczne rysy. Od XVII wieku obraz jest przyozdabiany koronami na skroniach Maryi i Dzieciątka oraz dekorowany sukniami wotywnymi z drogich precjozów składanych na Jasnej Górze w charakterze wotów. Po cudownej obronie klasztoru w roku 1655 i lwowskich ślubach króla Jana Kazimierza w roku następnym, wizerunek jasnogórski stał się wyobrażeniem Maryi Królowej Polski. W roku 1717 obraz został uroczyście ukoronowany koronami papieskimi Klemensa XI.

O znaczku:

autor projektu: Bożydar Grozdew
liczba znaczków: 1
arkusz sprzedażny: 9 znaczków
wartość: 8 zł
nakład: 117 000 szt.
technika druku: offsetowa
format znaczka: 43 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
data wprowadzenia do obiegu: 3 maja 2022 r.

druga forma wydawnicza: 1 znaczek z przywieszką
wartość: 8 zł
nakład: 9 000 szt.
technika druku: offsetowa
format znaczka: 43 x 31,25 mm
format przywieszki: 43 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny