Strona główna » Madonny Kresowe na znaczkach pocztowych < powrót

Madonny Kresowe na znaczkach pocztowych

Aktualność z dnia: 23.08.2018

ARKUSZ_M_KOCHAWINSKA23 sierpnia br. Poczta Polska wprowadza do obiegu 4 znaczki o nominale 2,60 zł emisji ,,Madonny Kresowe’’. To już trzecia odsłona z tej serii.

Projektantka walorów, artystka plastyk Agnieszka Sancewicz, tym razem umieściła na znaczkach wizerunki obrazów Matki Bożej Królowej Korony Polskiej z Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu, Matki Bożej Łuckiej z kościoła w Siedlcach, Matki Bożej Królowej Korony Polskiej z kościoła w Gryfinie oraz Matki Bożej Zbaraskiej z kościoła w Prałkowcach. Do tej pory w serii „Madonny Kresowe” ukazały się: w 2016 roku Matka Boża Białokamieńska, Matka Boża Królowa Korony Polskiej – Lewacze, Matka Boża z Fragi i Matka Boża Żółkiewska, a w 2014 roku Matka Boża Kochawińska i Matka Boża Drohobycka.

Wielu naszych rodaków ze wschodnich województw II Rzeczypospolitej, na skutek II wojny światowej zmuszonych było do opuszczenia swoich domostw i udania się w nieznane. W tułaczkę w nieznane, oprócz dobytku, zabierali również cenne przedmioty kultu religijnego. Ratowali je przed zniszczeniem zarówno duchowni, jak i zwykli mieszkańcy, nie raz narażając przy tym swoje życie. Wśród przemycanych pod ukryciem relikwiarzy, ksiąg, figur oraz obrazów, znajdowały się też wizerunki Madonn Kresowych, których ramy stawały się częstokroć jedyną bramą ku utraconej na wygnaniu nadziei. Każda z wziętych ze sobą Madonn, była nie tylko zewnętrznym znakiem wiary i przywiązania do Polski, ale również żywym zapisem historii lokalnych społeczności kresowych. Obecnie w Polsce, znajduje się blisko 130 maryjnych wizerunków pochodzących z Kresów.

Obraz Matki Bożej Królowej Korony Polskiej z Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu – według zachowanych przekazów mieszkańców Porchowej, autorką wizerunku Maryi namalowanego w drugiej połowie lat 20-tych była Anna Weltz – córka zarządcy lasów w majątku Baworowskich. Na malowanym olejem płótnie o wymiarach ok. 240 x 120 cm, znajduje się Maryja z Dzieciątkiem siedząca na tronie, u Jej stóp na cokole ukazującym piastowskiego orła, spoczywa złota korona kazimierzowska. W dolnej części obrazu klęczą adorujące ją dwa anioły, zaś nad tronem widnieje napis „Królowo Korony Polskiej Módl się za nami”. Wraz z przesiedleniami Polaków w listopadzie 1945 r., pozbawiony ramy obraz został przywieziony na Dolny Śląsk i długo „wędrował” po śląskich parafiach. Dopiero w 1981 r. ks. Franciszek Rozwód przekazał wizerunek Muzeum Archidiecezjalnemu we Wrocławiu, w którym znajduje się do dziś.

Obraz Matki Bożej Łuckiej z kościoła pw. św. Marka Ewangelisty w Siedlcach koło Oławy – od początku otoczony był adoracją przez liczne rzesze wiernych jako cudowny obraz. Słynący łaskami wizerunek MB Łuckiej, został ukoronowany koronami mocą dekretu wydanego przez papieża Benedykta XIV. Aktu koronacji wizerunku Maryi dokonał 8 września 1749 r. bp łucki Franciszek Kobielski, a sprowadzone z Rzymu złote korony, ufundował wołyński wojewoda Michał Potocki. Malowidło przedstawia Maryję trzymającą na rękach Dzieciątko w śnieżnobiałym ubraniu pokrytym licznymi ozdobami. Identyczny wizerunek Matki Bożej Łuckiej, jak ten widniejący na znaczku, znajduje się na sztandarze Stowarzyszenia Rodzin Osadników Wojskowych i Cywilnych Kresów Wschodnich.

Obraz Matki Bożej Królowej Korony Polskiej z kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gryfinie – namalowany w 1930 r. przez Stanisława Batowskiego, został przywieziony do Polski z kościoła p.w. św. Walentego w Kałuszu na Ukrainie w 1945 r. i obecnie znajduje się w ołtarzu kościoła w Gryfinie. Znany jako „Hołd stanów polskich składany Matce Bożej – Królowej Polski”, wizerunek kałuski o wymiarze 200 x 150 cm został namalowany olejem na płótnie, a poświęcono go w 3 maja 1932 r. U stóp Maryi otoczonej promienną aureolą ukazani zostali przedstawiciele czterech stanów, wręczający Jej dary: zakonnik – modlitewne skupienie, rycerz – tarczę bojową z herbami, włościanin – snopek dojrzałego zboża i górnik – topkę soli.

Obraz Matki Bożej Zbaraskiej z kościoła pw. Matki Bożej Zbaraskiej w Prałkowcach pod Przemyślem – ufundowany został w XVI w. przez Janusza Zbaraskiego, który wsłuchując się we wskazania synodów biskupów zalecających krzewienie kultu MB Częstochowskiej sprowadził na ziemie wołyńską kopię jasnogórskiego wizerunku do parafialnego kościoła w Zbarażu. Przyjmuje się, iż wizerunek malowany techniką olejną na miedzianej, ręcznie wyklepywanej blasze, był dziełem artystów z kręgu tzw. szkoły krakowskiej. W XVII w. król Michał Korybut Wiśniowiecki ozdobił go sukieneczkami z bogato złoconego srebra.

O znaczkach:

autorka projektów: Agnieszka Sancewicz
liczba znaczków: 4
wartości: 4 x 2,60 zł
nakłady: po 135 tys. szt.
technika druku: rotograwiura
format znaczków: 40,5 x 54 mm
papier: fluorescencyjny
arkusze sprzedażne: 4 rodzaje arkuszy po 9 znaczków
data wprowadzenia do obiegu: 23 sierpnia 2018 r.

To i inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w placówkach Poczty Polskiej i sklepie internetowym: www.filatelistyka.poczta-polska.pl.