Strona główna » Marszałkowie Sejmu II RP na znaczkach pocztowych < powrót

Marszałkowie Sejmu II RP na znaczkach pocztowych

Aktualność z dnia: 10.11.2020

ARKUSZ_MARSZAŁKOWIE_CS2Poczta Polska w rocznicę odzyskania niepodległości, tj. 11 listopada 2020 r wprowadzi do obiegu emisję, pt. „Marszałkowie Sejmu II RP”. Do obiegu trafi 720 tys. znaczków pocztowych prezentujących Marszałków Sejmu II RP.

W ramach emisji do obiegu wprowadzonych zostanie 6 znaczków pocztowych i 3 przywieszki. Na znaczkach znaleźli się wszyscy marszałkowie Sejmu II RP: Maciej Rataj – Marszałek Sejmu RP I kadencji, Ignacy Daszyński – Marszałek Sejmu RP II kadencji, Kazimierz Świtalski – Marszałek Sejmu RP III kadencji, Stanisław Car – Marszałek Sejmu RP IV kadencji, Walery Sławek – Marszałek Sejmu RP IV kadencji i Wacław Makowski – Marszałek Sejmu RP V kadencji. Wizerunki pochodzą z obrazów znajdujących się w galerii portretów Marszałków Sejmu II RP, prezentowanej w gmachu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Na przywieszkach zaprezentowano godło Rzeczypospolitej Polskiej z lat 1919-1927, medal wybity z okazji otwarcia Sejmu Ustawodawczego oraz portret Wojciecha Trąmpczyńskiego – Marszałka Sejmu Ustawodawczego.

– Nasza najnowsza emisja filatelistyczna, prezentująca 6 marszałków II RP, nie tylko wpisuje się w misję naszej firmy, edukując i wskazując wzory do naśladowania, ale jest też istotnym elementem nadzwyczajnej roli Poczty, którą z dumą wypełniamy. Troszcząc się o zachowanie tradycji, przypominamy postacie, które wyrosłe z niepodległościowego etosu pokolenia powstania 1863 roku, kształtowały odrodzoną państwowość Polski międzywojennej. Warto w dzisiejszych czasach pokazywać postawy i ludzi, dla których Polska, sprawy ojczyzny i jej obywateli, wolność i suwerenność kraju stanowiły dobro najwyższe. Poczta Polska, firma o 462-letniej tradycji, w swoich działaniach świadomie uczestniczy we wspieraniu i propagowaniu wartości humanistycznych i patriotycznych. Mamy świadomość ważności tych postaw w kształtowaniu młodego pokolenia Polaków, którzy tylko z historii znają trudy odzyskania i utrzymania niepodległości. Dlatego znaczki „Marszałkowie II RP” są, moim zdaniem, doskonałą okazją do uczczenia 102. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości – powiedział Wiesław Włodek, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Poczta Polska wydała znaczek pocztowy upamiętniający 100-lecie Sejmu Ustawodawczego. Na znaczku upamiętniono wtedy pierwszego Marszałka II RP – Wojciecha Trąmpczyńskiego.

W historii polskiego parlamentaryzmu nie brakuje wybitnych postaci, które miały istotny wpływ na losy naszej Ojczyzny. Wielu Marszałków Sejmu pozostawiło nam piękne wzorce odważnego, a zarazem roztropnego myślenia o sprawach publicznych. W dwudziestoleciu międzywojennym ci, którzy stali na straży praw i godności Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, brali na siebie również ciężar odpowiedzialności za stworzenie fundamentów prawnych odradzającego się państwa polskiego. Dlatego cieszę się, że po wydaniu okolicznościowego znaczka z wizerunkiem Wojciecha Trąmpczyńskiego, Poczta Polska wprowadza do obiegu serię znaczków pocztowych z portretami kolejnych sześciu Marszałków Sejmu II Rzeczypospolitej. To wyraz szczególnego uznania i ogromnej wdzięczności dla roli, jaką odegrali w kształtowaniu Niepodległej. Ufam przy tym, że ta wyjątkowa kolekcja przyczyni się także do upowszechnienia wiedzy o znamienitych mężach stanu, których głęboka troska o dobro Ojczyzny zasługuje na nasz szacunek i pamięć – o emisji znaczków powiedziała Elżbieta Witek, Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

O znaczku:

autor projektów znaczków: Jarosław Ochendzan
liczba znaczków: 6
wartość: każdy po 3,30 zł
nakład: każdego po 120 000 szt.
technika druku znaczków: offset
format znaczka: 31,25 x 43 mm
arkusz sprzedażny: 6 znaczków + 3 przywieszki  
papier: fluorescencyjny
data wprowadzenia do obiegu: 11 listopada 2020 r.

Znaczki tej emisji będzie można kupić 11 listopada br. w internetowym sklepie filatelistycznym Poczty Polskiej.