Strona główna » Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych < powrót

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Aktualność z dnia: 01.03.2016

ZW_PODGLADW związku z Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” Poczta Polska wprowadziła do obrotu znaczek emisji o tej samej nazwie. W ten sposób włącza się w szereg wydarzeń honorujących i upamiętniających żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

Polskie powojenne podziemie niepodległościowe było formą czynnego oporu społeczeństwa przeciwko władzy komunistycznej, narzuconej Polsce siłą przez Sowietów. W okresie największej aktywności, w 1945 r., podziemie to liczyło około 200 tys. konspiratorów, z których blisko 20 tys. walczyło z bronią w ręku w oddziałach partyzanckich. Dziś ludzie ci, walczący przeciw dyktaturze komunistycznej, określani są jako Żołnierze Wyklęci. Jednym z najwybitniejszych dowódców partyzanckich polskiego podziemia niepodległościowego był major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, oficer 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich w Wilnie. Na czele 2 szwadronu tej jednostki walczył w kampanii wrześniowej 1939 r., przechodząc szlak bojowy od Piotrkowa Trybunalskiego po Majdan Sopocki i Medykę. Od początku 1940 r. uczestniczył w działalności konspiracyjnej. Z niedobitków wymordowanego przez Sowietów oddziału ppor. „Kmicica” zorganizował 5 Brygadę Wileńską AK. Na jej czele przeprowadził kilkadziesiąt udanych akcji przeciw niemieckim siłom okupacyjnym, kolaboranckim oddziałom litewskim i partyzantce sowieckiej.

Oddziały „Łupaszki” okazały się najgroźniejszymi formacjami partyzanckimi antykomunistycznego podziemia niepodległościowego na Białostocczyźnie, a także na rozległych terenach województwa zachodniopomorskiego, gdańskiego i olsztyńskiego. Major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” został aresztowany przez funkcjonariuszy bezpieki 30 VI 1948 r. i po długotrwałym śledztwie skazany przez WSR w Warszawie 2 XI 1950 r. na karę śmierci. Podczas śledztwa zachował godną postawę, biorąc na siebie pełną odpowiedzialność za działania podlegających mu oddziałów. Zamordowano go w więzieniu mokotowskim 8 II 1951 r. Ostatnie oddziały wywodzące się z jego Brygady zostały rozbite przez komunistów dopiero w 1952 r. Szczątki „Łupaszki” odkryto dopiero w 2013 roku w tzw. Kwaterze na Łączce na warszawskim cmentarzu Powązkowskim, gdzie w latach stalinowskich funkcjonariusze komunistycznej bezpieki chowali swe ofiary. Dzisiaj wiadomo, że po wyroku został zamordowany strzałem w tył głowy.

Najnowszy znaczek Poczty Polskiej w plakatowy, symboliczny sposób przedstawia postać maszerującego Żołnierza Niezłomnego. Jest nim wspomniany mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, dowódca V Brygady Wileńskiej AK. Postać została opracowana na podstawie archiwalnego zdjęcia autorstwa Mikołaja Sprudina, które to w całości znajduje się na kopercie FDC. W tle postaci symbolicznie świeci napis Polska i znajduje się motyw skrzydeł orła z ryngrafów powszechnie noszonych przez Żołnierzy Niezłomnych. Znaczek został zaprojektowany na podstawie zdjęcia pochodzącego z archiwum Fundacji Ośrodka KARTA, zajmującej się dokumentowaniem i upowszechnianiem historii najnowszej Polski i Europy Środkowo-Wschodniej XX wieku. Autorką znaczka jest Marzanna Dąbrowska. Znaczek wydrukowano w nakładzie 240 tys. szt. na papierze fluorescencyjnym, techniką rotograwiurową, w formacie 31,25 x 51mm w arkuszu sprzedażnym po 12 znaczków.

To i inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w wyznaczonych placówkach Poczty Polskiej i sklepie internetowym: http://www.filatelistyka.poczta-polska.pl