Strona główna » Poczta Polska upamiętnia polskich architektów w Azerbejdżanie < powrót

Poczta Polska upamiętnia polskich architektów w Azerbejdżanie

Aktualność z dnia: 31.05.2019

fdc_2a[1][1]_rgb31 maja br. Poczta Polska wprowadza do obiegu znaczki pocztowe emisji „Polscy architekci w Azerbejdżanie”.

Autor projektu, Maciej Jędrysik, przedstawił na ośmiu znaczkach budowle wzniesione przez polskich architektów w stolicy Azerbejdżanu Baku. Znaczki wydrukowano techniką offsetową, na papierze fluorescencyjnym, w formacie: 51 x 39,5 mm, w nakładzie 160 000 sztuk każdego. Poczta Polska wyda także dwie koperty pierwszego dnia obiegu znaczków (FDC). Przedstawiono na nich wschodni oraz południowy portal willi zaprojektowanej przez Eugeniusza Skibińskiego dla Aga-Bały Kulijewa.

Intensywny rozwój gospodarczy Baku pod koniec XIX wieku przekształcił je w jedno z największych i najpiękniejszych miast Azerbejdżanu i całego Kaukazu. Istotną rolę w tym odegrała plejada polskich architektów. Pierwszy przybył do Azerbejdżanu w 1891 r. Józef Gosławski, który wkrótce objął funkcję głównego architekta. Jego projekty łączyły styl europejski z elementami budownictwa orientalnego. Wyrazem tego był np. gmach Bakijskiej Rady Miejskiej. Gosławski zaprosił do współpracy Józefa Płoszko, który zasłynął zaprojektowanym w stylu gotyku weneckiego pałacem „Ismailia”, będącym obecnie siedzibą Narodowej Akademii Nauk Azerbejdżanu. W Baku działał także Eugeniusz Skibiński, wykładowca w Bakijskiej Uczelni Technicznej. Za największy wkład w rozwój urbanistyczny miasta twórcy ponad 250 projektów, uchodzi willa Aga-Bały Kulijewa. Na zaproszenie Płoszko do Baku przybył kolejny Polak, Kazimierz Skórewicz, który obok szeregu obiektów mieszkalnych, był autorem m.in. budynków bankiera Rotszylda i poczty. Kończący epokę „boomu budowlanego” Konstanty Borysoglebski zaprojektował dominujące w centralnej części Baku obiekty „Hal Ogińskich” i Gimnazjum Męskiego.

Poczta Polska bardzo często współpracuje z operatorami pocztowymi z innych krajów. Wspólne wydawnictwo Polski i Azerbejdżanu to kolejne po emisji z pocztą Kazachstanu małe dzieło sztuki związane z tą częścią świata. Przy produkcji znaczków pocztowych Spółka współpracowała ostatnio z operatorami z Francji, Grecji i Watykanu.

O znaczku:

autor projektu znaczka: Maciej Jędrysik
liczba znaczków: 8
wartość: 3,30 zł
nakład: 160 000 szt. każdego
technika druku: offset
format znaczka: 51 x 39,5 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 8 znaczków
data wprowadzenia do obiegu: 31 maja 2019 r.

Te i inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w wyznaczonych placówkach Poczty Polskiej i sklepie internetowym: www.filatelistyka.poczta-polska.pl.