Strona główna » Zamek Pieskowa Skała trafił na znaczek serii „Europa” < powrót

Zamek Pieskowa Skała trafił na znaczek serii „Europa”

Aktualność z dnia: 05.05.2017

teaserZamek wznoszący się na cyplu skalnym, górującym nad malowniczą doliną Prądnika i otoczonym lasami Ojcowskiego Parku Narodowego – w taki sposób projektant Karol Tabaka zwizualizował najnowszy znaczek Poczty Polskiej poświęcony Zamkowi Pieskowa Skała. Tym samym Poczta wprowadza do obiegu znaczek o tematyce europejskiej, której patronuje stowarzyszenie PostEurop.

W tym roku tematem przewodnim serii „Europa” są właśnie zamki. Przedstawiony na znaczku zamek Pieskowa Skała ma być ambasadorem nie tylko polskiej historii i zabytków architektury, a przede wszystkim zachęcać do wycieczek do pięknej Jury  Krakowsko-Częstochowskiej.

Zamek Pieskowa Skała to obecnie jeden z nielicznych tak pięknie zachowanych zabytków architektury renesansowej w Polsce. Jest położony w otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego w województwie małopolskim. Początki budowli sięgają czasów Kazimierza Wielkiego, który polecił wybudować tu strażnicę strzegącą traktu handlowego z Krakowa na Śląsk. Pod koniec wieku XIV Pieskowa Skała przeszła w ręce rodziny Szafrańców. Na początku XX wieku zamek został odrestaurowany i przekształcony w pensjonat, utworzono tu także muzeum archeologiczno-przyrodnicze. Po wojnie, od 1949 roku prowadzono tu prace konserwatorskie, przywracające autentyczne cechy architektury renesansowej.

***

Znaczki serii „Europa” – emisje specjalne wydawane przez europejskie administracje pocztowe. Ukazują się od 1956 roku i zawsze – pomimo zmieniających się tematów emisji – zawierają oficjalne logo „Europa”, znak towarowy stowarzyszenia publicznych administracji pocztowych PostEurop (www.posteurop.org). Są też jednymi z najpopularniejszych walorów wśród filatelistów. Znaczki serii mają wyrażać współpracę pomiędzy operatorami pocztowymi z różnych europejskich krajów oraz promować filatelistykę. Tematy, które pojawiają się w kolejnych latach pokazują wspólne korzenie, kulturę, historię i wspólne cele narodów Europy.