Strona główna » Zamiast do urzędu zapraszamy na pocztę < powrót

Zamiast do urzędu zapraszamy na pocztę

Aktualność z dnia: 25.08.2015

Centrum Aktywności CyfrowejW Sosnowcu w placówce Poczty Polskiej przy ul. 3 Maja 24 zostało otwarte pierwsze Centrum Aktywności Cyfrowej (CAC). Przy uwzględnieniu pozyskania finansowania, plany Poczty Polskiej obejmują utworzenie do 500 podobnych centrów. Powstają one dzięki współpracy Poczty z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji, obywatele będą mieli dostęp do wybranych usług e-government administracji publicznej, takich jak utworzenie profilu zaufanego e-PUAP, rozliczenie składek ZUS, czy założenie działalności gospodarczej.

Centra Aktywności Cyfrowej to jedno- lub dwuosobowe stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu. Centra będą służyły aktywizacji społeczności lokalnych oraz upowszechnianiu wykorzystania internetu i nowych technologii poprzez: dostęp do powszechnych e-usług prywatnych i publicznych takich jak e-administracja, e-bankowość, e-deklaracje, e-handel, e-konsultacje społeczne, e-zdrowie oraz udostępnianie cyfrowych zasobów kultury. W każdym Centrum będzie również Strefa gier interaktywnych, utworzona z myślą o dzieciach odwiedzających z opiekunami placówki Poczty Polskiej. Czas spędzony na poczcie będzie dla nich wypełniony świetną zabawą, a jednocześnie mądrą i kształcącą aktywnością.

W Centach Aktywności Cyfrowej obywatele będą mieli dostęp do usług z obszaru e-goverment m.in.:

  • Zakładanie i potwierdzanie Profilu Zaufanego. Jest to zestaw danych, które identyfikują obywatela w systemach podmiotów wykorzystujących profil zaufany jako metodę uwierzytelniania. Posiadając nazwę użytkownika (login), hasło oraz konto poczty elektronicznej (na który przesyłany jest jednorazowy kod autoryzacyjny), obywatele mogą załatwić wiele spraw urzędowych;
  • Platforma Usług Elektronicznych (PUE) – umożliwia korzystanie przez internet z usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na portalu  internetowym pue.zus.pl. można zrealizować większość spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi bez wychodzenia z domu – uzyskać informacje o ubezpieczeniach, świadczeniach i płatnościach, sprawdzić wszystkie dane zamieszczone na koncie w ZUS oraz złożyć i odebrać niezbędne dokumenty oraz rozliczyć składki w systemie (ePłatnik);
  • Zakładanie firmy poprzez CEIDG oraz przeglądanie rejestru;
  • Weryfikacja dowodu rejestracyjnego;
  • Weryfikacja prawa jazdy;

Dostęp przez całą dobę z bezpłatnego Wi-Fi nie tylko w samej placówce w godzinach jej funkcjonowania ale również po jej zamknięciu w obrębie budynku Poczty Polskiej.