Kolejny pocztowy transport z pomocą humanitarną dla Ukrainy. Wartość: ponad mln zł!

Kolejny pocztowy transport z pomocą humanitarną dla Ukrainy. Wartość: ponad mln zł!

1190-670Poczta Polska wysyła kolejny transport pomocowy na Ukrainę. Pięć TIR-ów z produktami przekazanymi jej korporacyjnej fundacji „Pocztowy Dar”, trafi najpierw do magazynu Caritas Archidiecezji Przemyskiej, a następnie już do potrzebujących odbiorców w owładniętym wojną kraju. Wartość darów przewożonych na Ukrainę, na 157 paletach, to prawie 235 tys. euro czyli ponad 1,1 mln zł. 

Drugi transport z darami dla mieszkańców Ukrainy, to kolejna akcja pomocowa Poczty Polskiej, zorganizowana m.in. we współpracy jej klientami i fundacją „Pocztowy Dar”. Tym razem najpotrzebniejsze produkty, takie jak koce termiczne, płaszcze przeciwdeszczowe, buty ochronne, śpiwory dla dzieci, rękawice ochronne, pieluchy jednorazowe dla dzieci, płyny dezynfekujące, woda mineralna czy apteczki pierwszej pomocy, zostały przekazane przez Amazon, z którym w ramach wielu usług od lat współpracuje Spółka. Dary trafiły do pocztowej fundacji z trzech centrów dystrybucyjnych Amazon zlokalizowanych w Gliwicach, Wrocławiu i Pawlikowicach k. Łodzi.

 – Poczta Polska, we współpracy z naszymi niezawodnymi partnerami, realizuje kolejny transport z darami dla mieszkańców Ukrainy. Wiemy, w jak ciężkich okolicznościach przyszło żyć naszym sąsiadom i jak bardzo potrzebują teraz wsparcia. Staramy się nieść pomoc na wielu polach, kierując ją zarówno do osób potrzebujących, jak i do ukraińskich instytucji. Tego typu działań inicjujemy coraz więcej, zatem z całą pewnością nie jest to nasze ostatnie słowo – mówi Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej.

Pierwszy transport pomocowy – 32 palety darów – został wysłany 4 marca br. Zawierał m.in. konserwy mięsne, mleko w proszku, musy dla dzieci, batony, środki higieniczne i dezynfekujące, chusteczki, karimaty, śpiwory, koce a także nosze płachtowe. Wartość przekazanych darów wynosiła ponad 224 tys. zł. Dary sfinansowano ze środków m.in. fundacji „Pocztowy Dar”, podmiotów z Grupy Poczty Polskiej oraz 6 firm współpracujących ze Spółką. Pomoc trafiła do niezłomnych pracowników Poczty Ukraińskiej UKRPOSHTA, z którymi, pomimo trwającej wojny, polscy pocztowcy nieprzerwanie współpracują.

W Poczcie Polskiej – niemal od początku trwania wojny – prowadzona jest także koleżeńska zbiórka rzeczy najpotrzebniejszych aktualnie mieszkańcom Ukrainy. Ich lista jest na bieżąco aktualizowana – Spółka jest w ciągłym kontakcie z wojewódzkimi koordynatorami pomocy dla Ukrainy. Fundacja „Pocztowy Dar” uruchomiła także specjalne subkonto do wpłat na pomoc dla Ukrainy 36 1320 1104 3014 4239 2000 0005. Za wszystkie wpłacone na konto środki kupowane są produkty dołączane do kolejnych transportów.

Poczta Polska wspiera Ukrainę od początku rosyjskiej agresji. W uzgodnieniu z Pocztą Ukrainy, Poczta Polska przejęła m.in. rolę łącznika UKRPOSHTA w międzynarodowym ruchu pocztowym. Spółka przystąpiła także do rządowego programu pomocy zaatakowanemu sąsiadowi. Narodowy operator pocztowy oddał do dyspozycji odpowiednich struktur państwowych m.in. swoją bazę noclegową w pocztowych ośrodkach szkoleniowo-wypoczynkowych (znalazło w nich schronienie już prawie 200 uchodźców) oraz w hotelu pracowniczym, pojazdy do przewozu obywateli Ukrainy z granicy do wskazanego przez sztaby kryzysowe miejsca w Polsce i do transportów na rzecz Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Poczta zgłosiła także gotowości do zaoferowania uchodźcom miejsc pracy, w tym na wielu stanowiskach, na których nie jest wymagana znajomość języka polskiego.

Solidarność z Ukrainą manifestują też pracownicy Poczty Polskiej. Pocztowi kierowcy oznaczają swoje samochody symboliczną kartką umieszczoną za szybą swoich aut z hasłem #SolidarniZUkrainą oraz flagą ukraińską. Na prywatnych profilach w mediach społecznościowych pracownicy Poczty manifestują również poparcie dla Ukrainy.