Przesyłki z pomocą humanitarną dla Ukrainy zwolnione z należności celno-podatkowych i opłaty pocztowej

Przesyłki z pomocą humanitarną dla Ukrainy zwolnione z należności celno-podatkowych i opłaty pocztowej

Ukraina opłata celnaPrzesyłki z pomocą humanitarną dla Ukrainy spoza Unii Europejskiej, kierowane do chełmskiego magazynu POL-CEL do 30 czerwca br. nie będą podlegać w Polsce należnościom celno-podatkowym ani opłacie pocztowej. Stworzenie preferencyjnych warunków obsługi paczek ze wsparciem dla zaatakowanego sąsiada, które przechodzą przez polskiego pośrednika, możliwe było dzięki uzgodnieniom pomiędzy Pocztą Polską i Ministerstwem Finansów.

Poczta Ukrainy poinformowała stowarzyszenie europejskich publicznych operatorów pocztowych PostEurop o uruchomieniu specjalnego projektu HELP UKRAINE oraz o zielonym korytarzu, zorganizowanym w celu dostarczenia pomocy humanitarnej do owładniętego wojną kraju. Ukraińscy pocztowcy wskazali polską agencję POL-CEL jako odbiorcę przesyłek, które następnie mają trafić do potrzebujących. Apel o przesyłanie paczek z najpotrzebniejszymi przedmiotami dla mieszkańców Ukrainy skierował do swoich fanów m.in. słynny brytyjski muzyk – Sting.

Dzięki decyzji zarządu Poczty Polskiej przesyłki z pomocą humanitarną, nadchodzące z krajów spoza Unii Europejskiej do magazynu POL-CEL, z przeznaczeniem na pomoc Ukrainie, do 30 czerwca br. nie będą podlegały opłacie pocztowej.

Bezkosztowa obsługa dla odbiorcy przesyłek na Ukrainę możliwa będzie po prawidłowym zaadresowaniu paczek: POL-CEL, ul. Rampa Brzeska 63, 22-100 Chełm, oznaczeniu hasłem „Help Ukraine” oraz wskazaniu zawartości – rodzaju pomocy.

Warto przypomnieć, że zgodnie z obowiązującymi regulacjami, przesyłki z zawartością towarów pochodzących z krajów trzecich nadchodzące do Polski podlegają należnościom celno-podatkowym, naliczanym przez Krajową Administrację Skarbową oraz opłacie pocztowej za dokonanie zgłoszenia celnego.

Poczta Polska wspiera Ukrainę od początku rosyjskiej agresji. W uzgodnieniu z Pocztą Ukrainy, Poczta Polska przejęła m.in. rolę łącznika ukraińskiego operatora w międzynarodowym ruchu pocztowym. Spółka przystąpiła także do rządowego programu pomocy zaatakowanemu sąsiadowi. Narodowy operator pocztowy oddał do dyspozycji odpowiednich struktur państwowych m.in. swoją bazę noclegową w pocztowych ośrodkach szkoleniowo-wypoczynkowych (znalazło w nich schronienie już prawie 200 uchodźców) oraz w hotelu pracowniczym, pojazdy do przewozu obywateli Ukrainy z granicy do wskazanego przez sztaby kryzysowe miejsca w Polsce i do transportów na rzecz Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Poczta zgłosiła także gotowości do zaoferowania uchodźcom miejsc pracy, w tym na wielu stanowiskach, na których nie jest wymagana znajomość języka polskiego.

Solidarność z Ukrainą manifestują też pracownicy Poczty Polskiej. Pocztowi kierowcy oznaczają swoje samochody symboliczną kartką umieszczoną za szybą swoich aut z hasłem #SolidarniZUkrainą oraz flagą ukraińską. Na prywatnych profilach w mediach społecznościowych pracownicy Poczty manifestują również poparcie dla Ukrainy.