Już wkrótce w sprzedaży! Unikalne wydawnictwo kolekcjonerskie – FILANOTA

Już wkrótce w sprzedaży! Unikalne wydawnictwo kolekcjonerskie – FILANOTA

To prawdziwie królewska emisja. Wyjątkowe, limitowane i numerowane wydawnictwo kolekcjonerskie, które łączy dwa fascynujące światy – notafilistykę, czyli kolekcjonowanie papierowych znaków pieniężnych oraz znaną wszystkim filatelistykę. Z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego Poczta Polska we współpracy z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych przygotowała niezwykły zestaw.

W eleganckim folderze, którego autorką jest Joanna Fleszar-Haspert, znajduje się znaczek pocztowy wyemitowany 18 kwietnia 2025 r. z okazji rocznicy koronacji pierwszego króla Polski oraz FILANOTA – unikalna grafika w formacie banknotu, stylistycznie i tematycznie powiązana ze znaczkiem. Autorem projektów FILANOT jest Roch Stefaniak.

FILANOTA to nowatorska forma wydawnictwa kolekcjonerskiego, która powstała z pasji do filatelistyki i notafilistyki – dwóch dziedzin różniących się przedmiotem, ale łączących dbałość o detale, symbolikę oraz pragnienie zachowania historii w papierowej formie. Oba elementy posiadają wspólną numerację, co podkreśla wyjątkowy charakter tej edycji.

Trzy warianty — trzy symbole dziedzictwa

Pierwsza kolekcja FILANOTA dostępna jest w trzech wariantach, z których każdy nawiązuje do ważnych symboli i dziedzictwa Bolesława Chrobrego:

  • „Miecz” – rewers zdobi rysunek z cyklu „Poczet królów polskich” autorstwa Jana Matejki, symbolizujący siłę królewską i narodową tożsamość;
  • „Gniezno” –zawiera fotografię pomnika Bolesława Chrobrego w Gnieźnie, wykonaną przez Pawła Martyszenkę. Pomnik, będący hołdem dla kolebki polskiej państwowości, zaprojektował Rafał Nowak;
  • „Korona” – przedstawia portret Bolesława Chrobrego według Jana Feliksa Piwarskiego, powstały na podstawie obrazu Marcello Bacciarellego, znajdujący się w zbiorach Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie.

W tle każdego wariantu umieszczono rycinę Karola Auera i Franciszka Smuglewicza „Bolesław Chrobry uderza Szczerbcem w Złotą Bramę Kijowa” – symbol triumfu i potęgi pierwszego króla Polski.

Poligraficzne dzieło sztuki

FILANOTY nie są środkiem płatniczym i mają wyłącznie wartość kolekcjonerską. Zostały wykonane z najwyższą starannością, przy użyciu nowoczesnych technologii poligraficznych. Występują w trzech wariantach: zielonym (MIECZ), niebieskim (KORONA) i czerwonym (GNIEZNO). Każdy wariant kolorystyczny znajduje się w oddzielnym folderze. Egzemplarze posiadają indywidualne numery seryjne oraz unikalne motywy graficzne.

Dla kogo jest FILANOTA?

To wyjątkowa propozycja dla kolekcjonerów filatelistycznych i notafilistycznych, miłośników historii Polski i sztuki, a także osób poszukujących oryginalnego i wartościowego prezentu.

Gdzie i kiedy można kupić FILANOTĘ?

Sprzedaż wydawnictwa rozpocznie się w dwóch etapach:

  • od 26 czerwca 2025 r. dostępne będą komplety folderów zawierających trzy warianty: „Miecz”, „Gniezno” i „Korona” (łącznie 500 sztuk). Cena kompletu wynosi 600 zł;
  • od 8 lipca 2025 r. w sprzedaży znajdą się pojedyncze foldery:

„Gniezno” – nakład 1000 sztuk, cena 200 zł

„Korona” – nakład 2500 sztuk, cena 100 zł.

Sprzedaż będzie prowadzona za pośrednictwem e-sklepu Poczty Polskiej: https://sklep.poczta-polska.pl.

FILANOTY nie są prawnymi środkami płatniczymi i nie posiadają siły nabywczej. Ich wartość ma charakter wyłącznie kolekcjonerski.