UKE ogłosił wyniki konkursu na operatora wyznaczonego na lata 2026-2035

UKE ogłosił wyniki konkursu na operatora wyznaczonego na lata 2026-2035

Poczta Polska przez kolejne 10 lat – od 2026 do 2035 roku – nadal będzie świadczyć usługi powszechne. Decyzję w tej sprawie podjął Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE), wybierając Pocztę Polską w konkursie ogłoszonym 30 grudnia 2024 r. Do udziału mogli zgłaszać się operatorzy pocztowi, którzy spełniali określone przez UKE wymagania.

Prezes UKE dokonuje wyboru operatora wyznaczonego, mając na uwadze:

  • zachowanie ciągłości świadczenia usług powszechnych;
  • zapewnienie wymaganych wskaźników czasu przebiegu przesyłek pocztowych oraz dostępności usług powszechnych;
  • koszt świadczenia usług powszechnych przedstawiony przez operatora pocztowego;
  • zapewnienie rentowności świadczenia usług powszechnych;
  • zadania operatora wyznaczonego, w tym wykonywane na rzecz obronności, bezpieczeństwa państwa lub bezpieczeństwa i porządku publicznego;
  • zdolność ekonomiczną i techniczną operatora pocztowego do świadczenia usług powszechnych;
  • zdolność do efektywnego świadczenia publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego;
  • zdolność do efektywnego świadczenia publicznej usługi hybrydowej.

Do obowiązków pocztowego operatora wyznaczonego do świadczenia usług powszechnych zalicza się m.in.: świadczenie usług pocztowych w obrocie krajowym i zagranicznym, obejmującym przesyłki listowe do 2 kg, paczki na terenie Polski do 10 kg oraz zagraniczne do 20 kg, a także paczki dla ociemniałych. Jest on też zobowiązany m.in. do posiadania odpowiednio gęstej sieci placówek pocztowych, świadczenia usługi odbierania i dostarczania listów i paczek przez minimum pięć dni w tygodniu, zapewnienia dostępu do poczty dla osób niepełnosprawnych, współdziałania ze strukturami państwowymi w sytuacjach kryzysowych, organizowania poczty polowej.

Przedmiotem konkursu oprócz usług powszechnych były także usługi PURDE (Publiczna Usługa Rejestrowanego Doręczenia Elektronicznego) i PUH (publiczna usługa hybrydowa).