Strona główna » Paczki i listy » Przesyłki zagraniczne » Listy » List zwykły < powrót

List zwykły

Share on Facebook

Kto powiedział, że z przyjaciółmi na drugim końcu świata można się porozumiewać tylko przez Internet? Rozwój technologii wcale nie spowodował, że nie skorzystasz już z tradycyjnej korespondencji. Zaadresowana koperta, naklejony znaczek, list włożony do środka – jeszcze tylko szybka decyzja, czy wyślesz go jako priorytet, czy może list ekonomiczny. Tylko tyle!

Share on Facebook

wymiary i masaWymiary:

Wymiary przesyłek standardowych:

 • maksimum  – suma długości, szerokości i wysokości 900 mm, przy czym największy z tych wymiarów (długość) nie może przekroczyć 600 mm,
 • minimum  – wymiary strony adresowej nie mogą być mniejsze niż 90 x 140 mm;

 

Wymiary przesyłek nadanych w formie rulonu wynoszą:

 • maksimum  – suma długości plus podwójna średnica 1040 mm, przy czym największy wymiar (długość) nie może przekroczyć 900 mm,
 • minimum  – suma długości plus podwójna średnica 170 mm, przy czym największy wymiar (długość) nie może być mniejszy niż 100 mm.

Wszystkie wymiary przyjmuje się z tolerancją +/-2 mm.

 

Masa:

 • Do 2 kg
Share on Facebook
zawartosc
 1. Korespondencja, druki, dokumenty, czasopisma, książki lub drobne rzeczy dopuszczone do przewozu pocztowego.
 2. Ponadto, w przesyłkach listowych nierejestrowanych można umieszczać niżej wymienione zwierzęta:
 • pszczoły, pijawki i jedwabniki,
 • pasożyty i niszczyciele szkodliwych owadów, przeznaczone do zwalczania tych owadów, a wymieniane między urzędowo uznanymi instytucjami,
 • muchy z rodziny wywilżnowatych (drosophilidae) przeznaczone do prowadzenia badań biomedycznych wymieniane między urzędowo znanymi instytucjami.

W przypadku przesyłek zawierających towary wysyłane do krajów spoza Unii Europejskiej, należy wypełnić i nalepić deklarację celną CN 22 lub dołączyć deklarację celną CN 23.

Share on Facebook
terminy

Priorytet:

 • w krajach strefy A (Europa łącznie z Cyprem, całą Rosją i Izraelem) do trzeciego dnia roboczego po dniu nadania (D+3),
 • w krajach strefy B (Ameryka Północna, Afryka), C (Ameryka Południowa, Środkowa i Azja), D (Australia i Oceania) do piątego dnia roboczego po dniu nadania (D+5).

Przesyłki nadane po godzinie 15.00  traktowane są  jako nadane w dniu następnym.

Ekonomia –  przesyłka zostanie doręczona w krajach europejskich do szóstego dnia roboczego po dniu nadania (D+6).

Podane terminy dostarczenia przesyłek są terminami przewidywanymi, ustalonymi na podstawie przyjętego standardu doręczania, który w przypadku strefy A, B, C i D wynosi 85%.

Share on Facebook

Sprawdź opłaty za przesyłkę listową w obrocie zagranicznym w kalkulatorze lub pobierz cennik.