Strona główna » Paczki i listy » Przesyłki zagraniczne » Listy » List zwykły < powrót

List zwykły

Kto powiedział, że z przyjaciółmi na drugim końcu świata można się porozumiewać tylko przez Internet? Rozwój technologii wcale nie spowodował, że nie skorzystasz już z tradycyjnej korespondencji. Zaadresowana koperta, naklejony znaczek i list włożony do środka. Tylko tyle, by Twój list trafił do skrzynki oddawczej adresata. Szczegółowe informacje o realizacji usługi znajdziesz w regulaminie.

Szanowni Państwo,

w związku z przywracaniem transportu lotniczego Poczta Polska rozszerza przyjęcia przesyłek do innych krajów. Aktualne informacje o możliwościach wysyłki przesyłek zagranicznych dostępne są tutaj.

Przez cały czas analizujemy sytuację i pozostajemy w stałym kontakcie z zagranicznymi operatorami pocztowymi, by sukcesywnie uruchamiać wysyłanie przesyłek zagranicznych do kolejnych krajów.


Terminy doręczenia

Podane poniżej terminy doręczenia przesyłek są terminami przewidywanymi (D – oznacza dzień nadania przesyłki, n – oznacza liczbę dni roboczych między dniem nadania a doręczenia).

Priorytet:

  • w krajach strefy A (Europa łącznie z Cyprem, całą Rosją i Izraelem) do trzeciego dnia roboczego po dniu nadania (D+3),
  • w krajach strefy B (Ameryka Północna, Afryka), C (Ameryka Południowa, Środkowa i Azja), D (Australia i Oceania) do piątego dnia roboczego po dniu nadania (D+5).

Przesyłki nadane po godzinie 15.00  traktowane są  jako nadane w dniu następnym.

W przypadku krajów Unii Europejskiej obowiązuje określony w Dyrektywie Unii Europejskiej standard doręczenia 85% przesyłek najszybszej kategorii (priorytet) w ciągu trzech dni roboczych (D+3) oraz doręczenia 97% przesyłek w ciągu pięciu dni roboczych (D+5).

W przypadku pozostałych krajów obowiązuje określony przez Światowy Związek Pocztowy standard doręczenia 80% przesyłek najszybszej kategorii (priorytet) w ciągu pięciu dni roboczych (D+5).

 

Ceny i przedziały wagowe

Sprawdź opłaty za przesyłkę listową w obrocie zagranicznym w kalkulatorze lub pobierz cennik.


Wymiary

Wymiary przesyłek wynoszą:

MAKSIMUM: suma długości, szerokości i wysokości – 900 mm, przy czym największy z tych wymiarów (długość) nie może przekroczyć 600 mm,

MINIMUM: wymiary strony adresowej nie mogą być mniejsze niż 90 x 140 mm.

Wymiary przesyłek listowych nadawanych w formie rulonu wynoszą:

MAKSIMUM: suma długości plus podwójna średnica  – 1040 mm, przy czym największy wymiar (długość) nie może przekroczyć 900 mm,

MINIMUM: suma długości plus podwójna średnica  – 170 mm, przy czym największy wymiar (długość) nie może być mniejszy niż 100 mm.

Wszystkie wymiary przyjmuje się z tolerancją +/-2 mm.

Masa:

  • Do 2000 g


Zawartość

W ramach listu zwykłego możesz nadać korespondencję, druki, dokumenty, czasopisma, książki lub drobne rzeczy dopuszczone do przewozu pocztowego. Ponadto, w przesyłkach listowych można umieszczać niżej wymienione zwierzęta:

  • pszczoły, pijawki i jedwabniki,
  • pasożyty i niszczyciele szkodliwych owadów, przeznaczone do zwalczania tych owadów, a wymieniane między urzędowo uznanymi instytucjami,
  • muchy z rodziny wywilżnowatych (drosophilidae) przeznaczone do prowadzenia badań biomedycznych wymieniane między urzędowo znanymi instytucjami.

Ważne!!!

W przypadku przesyłek zawierających towary wysyłane do krajów spoza Unii Europejskiej, należy wypełnić i nalepić deklarację celną CN 22 lub dołączyć deklarację celną CN 23.


Do pobrania

Cennik usług powszechnych w obrocie krajowym i zagranicznym

Regulamin świadczenia usług powszechnych

Wykaz miast do Regulaminu usług powszechnych

Kraje, które realizują usługę wycofania, zmiany, korekty adresu przesyłki listowej w obrocie zagranicznym

Informacje o deklaracjach celnych i innych ograniczeniach

Wzory druków

2

Nalepka priorytet

Formularz nadawczy

Deklaracja celna CN 22

Żądanie dosyłania przesyłek

Żądanie dosyłania przesyłek ( wersja interaktywna)

Żądanie przechowywania przesyłek

Żądanie przechowywania przesyłek ( wersja interaktywna)

Żądanie zmiany umowy w obrocie zagranicznym

Zgłoszenie zastrzeżenia

Zgłoszenie zastrzeżenia ( wersja interaktywna)

Pełnomocnictwo pocztowe

Pełnomocnictwo pocztowe (wersja interaktywna)