Strona główna » Kolejny transport z darami dla Ukrainy < powrót

Kolejny transport z darami dla Ukrainy

Aktualność z dnia: 22.03.2022

transport ukrainaPoczta Polska aktywnie włączyła się w pomoc dla obywateli Ukrainy. Właśnie wysłała następny transport z darami. Tym razem do potrzebujących trafi 19 palet z produktami. Łącznie Spółka –  we współpracy z klientami, podmiotami z grupy Poczty Polskiej oraz fundacją „Pocztowy Dar” – wysłała na Ukrainę ponad 200 palet z darami o wartości ponad 1,3 mln zł.

W transporcie, który wyruszył z Leżajska do magazynu Caritas Archidiecezji Przemyskiej w Przemyślu znajdowały się artykuły spożywcze, środki higieniczne i chemiczne, materace dla dzieci i odzież. Produkty, tak jak w przypadku dwóch poprzednich transportów, przekazały firmy współpracujące z Pocztą Polską. Pierwszy transport wyjechał z Polski 4 marca i trafił do pracowników Poczty Ukraińskiej UKRPOSHTA, z którymi, pomimo trwającej wojny, polscy pocztowcy nieprzerwanie współpracują. Drugi został wysłany 12 marca, tym razem do magazynu Caritas w Przemyślu.

Poczta Polska – niemal od początku trwania wojny w Ukrainie – organizuje zbiórki koleżeńskie wśród pracowników firmy. Do tej pory do regionalnych punktów recepcyjnych i magazynów trafiło kilkadziesiąt palet z rzeczami aktualnie najpotrzebniejszymi uchodźcom. Fundacja „Pocztowy Dar” uruchomiła także specjalne subkonto do wpłat na pomoc dla Ukrainy 36 1320 1104 3014 4239 2000 0005. Za wszystkie wpłacone na nie środki kupowane są produkty dołączane do kolejnych transportów. Dodatkowo – w ramach inicjatyw oddolnych – co najmniej kilku pracowników wspierało mieszkańców Ukrainy w ramach wolontariatu, pracując m.in. na dworcu kolejowym w Przemyślu.

Poczta Polska wspiera Ukrainę od początku rosyjskiej agresji. W uzgodnieniu z Pocztą Ukrainy, Poczta Polska przejęła m.in. rolę łącznika UKRPOSHTA w międzynarodowym ruchu pocztowym. Spółka przystąpiła także do rządowego programu pomocy zaatakowanemu sąsiadowi. Narodowy operator pocztowy oddał do dyspozycji odpowiednich struktur państwowych m.in. swoją bazę noclegową w pocztowych ośrodkach szkoleniowo-wypoczynkowych (znalazło w nich schronienie już ponad 200 uchodźców) oraz w hotelu pracowniczym, pojazdy do przewozu obywateli Ukrainy z granicy do wskazanego przez sztaby kryzysowe miejsca w Polsce i do transportów na rzecz Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. W ramach pomocy mieszkańcom walczącej Ukrainy, Poczta Polska przekazała także darowiznę w postaci siedmiu opancerzonych bankowozów przeznaczonych do przewozu gotówki. Trafiły one do największego ukraińskiego banku – PrivatBank. Spółka podarowała także – urzędom miejskim i Caritas – kartony do zbiórki darów. Udostępniła także powierzchnie magazynowe, również na potrzeby Caritas. Poczta Polska zgłosiła także gotowości do zaoferowania uchodźcom miejsc pracy (pierwsze rekrutacje są już w toku), w tym na wielu stanowiskach, na których nie jest wymagana znajomość języka polskiego.

Spółka włączyła się również w kampanię informacyjną dotyczącą strony pomagamukrainie.gov.pl oraz na Ukrainie kampanię informacyjną MON „Walka z dezinformacją”, w związaną z wojną w Ukrainie. Materiały informacyjne nt. obu kampanii będę dostępne w ok.4700 placówkach Poczty Polskiej.

Cały czas realizowane są także dodatkowe kursy pocztowe z przesyłkami przeznaczonym dla Ukrainy oraz transporty do magazynów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych na rzecz Ukrainy.

Solidarność z Ukrainą manifestują też pracownicy Poczty Polskiej. Pocztowi kierowcy oznaczają swoje samochody symboliczną kartką umieszczoną za szybą swoich aut z hasłem #SolidarniZUkrainą oraz flagą ukraińską. Na prywatnych profilach w mediach społecznościowych pracownicy Poczty manifestują również poparcie dla Ukrainy.