Samolot na lotnisku pośród pojazdów towarowych obsługi

Ochrona portów lotniczych

Podstawowym celem ochrony lotnictwa jest zapobieganie aktom terrorystycznym. Wierzymy, że kluczem do skutecznego zarządzania portem lotniczym są nowoczesne rozwiązania systemów ochrony.

Podstawą systemu ochrony jest skuteczne wdrażanie wszelkich środków prewencyjnych odnośnie do kontroli dostępu, strefy ogólnodostępnej, statku powietrznego, pasażerów i ich bagażu.

Kontrola bezpieczeństwa osób, bagażu czy kontroli dostępu jest fundamentalnym elementem ochrony lotnictwa cywilnego. Ma ona na celu głównie wykrywanie przedmiotów niedozwolonych i niebezpiecznych, mogących wyrządzić szkody zarówno na ziemi po wejściu do strefy zastrzeżonej, jak i podczas lotu.

Kontrola bezpieczeństwa oferowana przez Poczta Polska Ochrona, wykonywana jest przez Operatorów Kontroli Bezpieczeństwa, którzy posiadają odpowiednie, ważne certyfikaty do wykonywania takich zadań. Operatorzy Kontroli Bezpieczeństwa realizują swoje zadania za pomocą zarówno urządzeń technicznych, takich jak:

  • urządzenia rentgenowskie, pracujące w systemie wykrywania materiałów wybuchowych EDS (Explosive Detection System)
  • bramki magnetyczne WTMD (Walk Thru Metal Detektor)
  • ręczne detektory wykrywające metale HHMD (Hand Held Metal Detection)
  • urządzenia do wykrywania śladowych ilości materiałów wybuchowych ETD (Exsplosive Trace Detection)
  • kontrola manualna

Pasażerowie przed udaniem się do Punktu Kontroli Bezpieczeństwa poddawani są weryfikacji pod względem ważności karty pokładowej. Ta operacja nazywa się kontrolą dostępu, czyli sprawdzeniem, czy pasażer jest uprawniony do wejścia do strefy zastrzeżonej lotniska. Oczywiście nie tylko pasażerowie przechodzą kontrolę bezpieczeństwa, ale również kontrolowani są pracownicy portów lotniczych, którzy korzystają z Punktów Kontroli Bezpieczeństwa w większości wyznaczonych tylko dla nich.

Bardzo ważne w całym systemie są wdrażane procedury i szkolenia okresowe operatorów kontroli bezpieczeństwa przy pomocy własnego Ośrodka Szkolenia jaki posiada Poczta Polska. Istotny jest tutaj czynnik ludzki oraz wzrost świadomości pasażerów na potencjalne zagrożenia.

Nasi pracownicy są bardzo dobrze przygotowani do specjalnych wymogów jakie stawia się pracownikom OKB. Spełniają najwyższe standardy w zakresie wiedzy, praktyki, jakości i rzetelności wykonywanych zadań. Ponadto ich wiedza została zweryfikowana przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, który wydał im niezbędne certyfikaty do wykonywania tych trudnych i odpowiedzialnych zadań.

Poczta Polska ma bardzo duże doświadczenie w ochronie lotnisk, m.in.:

  • w Modlinie
  • w Katowicach
  • w Poznaniu
  • w Gdańsku
Młody mężczyzna z laptopem na kolanach siedzi wygodnie w fotelu i z uśmiechem spogląda w kierunku widza.

e-Polecony

Cyfrowy świat w Twoim zasięgu.

Sprawdź