Strona główna » Paczki i listy » Wysyłka » Listy » Przesyłka dla osób niewidzących i niedowidzących < powrót

Przesyłka dla osób niewidzących i niedowidzących

Share on Facebook

Ten typ przesyłki zawierać może korespondencję lub druki wykonane pismem wypukłym albo zapisane na innym nośniku umożliwiającym odczytanie przez osoby niewidzące i niedowidzące. Co niezmiernie ważne, przesyłki te w obrocie krajowym przyjmujemy do wysłania bez opłat (w wariancie przesyłek ekonomicznych) – jako listy (do 2 kg) lub paczki do 7 kg.

Share on Facebook

Wymiary:

Wymiary przesyłek standardowych:

  • maksimum  – suma długości, szerokości i wysokości 900 mm, przy czym największy z tych wymiarów (długość) nie może przekroczyć 600 mm,
  • minimum  – wymiary strony adresowej nie mogą być mniejsze niż 90 x 140 mm;

 

Wymiary przesyłek nadanych w formie rulonu wynoszą:

  • maksimum  – suma długości plus podwójna średnica 1040 mm, przy czym największy wymiar (długość) nie może przekroczyć 900 mm,
  • minimum  – suma długości plus podwójna średnica 170 mm, przy czym największy wymiar (długość) nie może być mniejszy niż 100 mm.

Wszystkie wymiary przyjmuje się z tolerancją +/-2 mm.

 

Masa:

Do 7 kg

Share on Facebook

zawartoscDruki do użytku osób niewidzących i niedowidzących, nadawane w stanie otwartym oraz klisze ze znakami cekograficznymi, tj. z wypukłym drukiem odczytywanym przez osoby niewidzące i niedowidzące. Może ona również zawierać, przeznaczone wyłącznie do użytku osób niewidzących i niedowidzących nagrania dźwiękowe i papier specjalny pod warunkiem, że są one wysyłane przez oficjalnie uznany instytut dla ociemniałych lub do niego adresowane.

Jako przesyłka dla osób niewidzących i niedowidzących mogą być nadawane listy zwykłe, polecone oraz wartościowe – wymagają umieszczenia znaku  na stronie adresowej.

przesylka_dla_ociemnialychWymiary znaku 52X65 mm.

Share on Facebook
terminy
  • Priorytet – przewidywany termin realizacji usługi to następny dzień roboczy po dniu nadania (D+1) pod warunkiem nadania do godziny 15:00,
  • Ekonomia – przewidywany termin realizacji usługi to trzy dni robocze po dniu nadania (D+3).

Przewidywane terminy realizacji usługi nie stanowią gwarantowanych terminów doręczenia.

Share on Facebook

W ramach usługi zwolnione z opłat pocztowych są następujące rodzaje przesyłek pocztowych:

  • przesyłki listowe nierejestrowane ekonomiczne,
  • przesyłki polecone ekonomiczne,
  • przesyłki listowe z zadeklarowaną wartością ekonomiczne,
  • paczki pocztowe, w tym z zadeklarowaną wartością ekonomiczne.

W przypadku przesyłek listowych i paczek pocztowych uiszcza się dopłatę tylko za usługę komplementarną – potwierdzenie odbioru.

W przypadku przesyłek priorytetowych uiszcza się opłatę będącą różnicą pomiędzy opłatą za przesyłkę priorytetową danego rodzaju i kategorii wagowej a opłatą za przesyłkę ekonomiczną tego samego rodzaju i kategorii wagowej.