Strona główna » Ruszył konkurs filatelistyczny Europa 2020 – zagłosuj na polski znaczek < powrót

Ruszył konkurs filatelistyczny Europa 2020 – zagłosuj na polski znaczek

Aktualność z dnia: 11.05.2020
Share on Facebook

europa z łezką9 maja 2020 r. przypadał Dzień Europy, w którym tradycyjnie rozpoczyna się także prestiżowy konkurs filatelistyczny na najpiękniejszy znaczek EUROPA 2020. Wszystkie administracje pocztowe zrzeszone w PostEurop mogą zgłosić znaczek na zadany temat, którym w tym roku są „Dawne szlaki pocztowe”. Poczta Polska na konkursowym znaczku przedstawiła najważniejsze szlaki komunikacyjne i pocztowe funkcjonujące w XVI w. Można na niego głosować do 9 września br.

Autor projektu znaczka Maciej Jędrysik przedstawił fragment schematycznie ujętej mapy Polski z zaznaczonymi głównymi szlakami pocztowymi funkcjonującymi w XVI w., wraz z naniesionymi na nich wizerunkami posłańców pieszych i konnych. W centralnej części znaczka umieszczono bieg rzeki Wisły wraz z usytuowanymi nad jej brzegami sylwetkami miast królewskich oraz nazwami miast: Kraków, Sandomierz, Warszawa, Toruń, Elbląg, Gdańsk.

Znaczki serii EUROPA są specjalnymi znaczkami wydawanymi przez europejskie administracje pocztowe. Ukazują się od 1956 r. Pomimo zmieniających się tematów emisji zawsze zawierają oficjalne logo EUROPA – znak towarowy stowarzyszenia publicznych administracji pocztowych PostEurop. Przez lata znaczki pocztowe EUROPA zyskały ogromne zainteresowanie zarówno wśród społeczności pocztowej, jak i filatelistów. Znaczki serii mają wyrażać współpracę pomiędzy operatorami pocztowymi oraz promować filatelistykę. Tematy, które pojawiają się w kolejnych latach pokazują wspólne korzenie, kulturę, historię i wspólne cele narodów Europy.

Jednym z przedsięwzięć promujących emisję EUROPA wśród filatelistów jest konkurs na najpiękniejszy znaczek EUROPA, organizowany przez PostEurop od 2002 r. Z kolei od 2007 r. zwycięzca wybierany jest w drodze konkursu internetowego na stronie PostEurop.

O wyniku konkursu rozstrzygną głosy internautów z całej Europy. Zachęcamy do głosowania na polski znaczek. Wystarczy wejść na stronę  https://www.posteurop.org/europa2020 i oddać swój głos na polski znaczek. Głosowanie trwa od 9 maja do 9 września 2020 r.