Strona główna » Znaczek pocztowy „30. rocznica utworzenia Diecezji Elbląskiej” < powrót

Znaczek pocztowy „30. rocznica utworzenia Diecezji Elbląskiej”

Aktualność z dnia: 22.06.2022
Share on Facebook

Z_ELPoczta Polska zaprezentowała uroczyście znaczek obiegowy upamiętniający 30. rocznicę utworzenia Diecezji Elbląskiej. Znaczek to kolejna emisja Poczty Polskiej, której celem jest upamiętnienie ważnych rocznic i jubileuszy dotyczących także postaci i obiektów sakralnych, mających duże znaczenie dla budowania tożsamości religijnej Polaków. 

Uroczysta prezentacja znaczka, z udziałem biskupa Diecezji Elbląskiej Jacka Jezierskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Andrzeja Śliwki oraz wiceprezesa zarządu Poczty Polskiej Wiesława Włodka, odbyła się w gmachu Kurii Diecezjalnej Elbląskiej. W uroczystości wziął udział także poseł na Sejm RP Leonard Krasulski (Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość).

 Znaczek upamiętniający 30. rocznica utworzenia diecezji elbląskiej to kolejna emisja Poczty Polskiej, której celem jest upamiętnienie ważnych rocznic i jubileuszy, w tym dotyczących postaci i obiektów sakralnych, które mają duże znaczenie dla budowania tożsamości religijnej Polaków.

Oferując swoim klientom różnorodność tematyczną wydawnictw filatelistycznych, Poczta Polska porusza również tematy dotyczące najnowszej historii Polski. Niewątpliwie do niej zaliczyć można nowy podział administracji kościelnej w Polsce w 1992 roku. W wyniku tej reorganizacji powstała Diecezja Elbląska. Poczta Polska postanowiła uczcić ten jubileusz znaczkiem obiegowym, który pomoże przybliżyć opinii publicznej cele pracy duszpasterskiej i troskę Kościoła katolickiego na tym terenie o sprawy społeczne. Wierzę, że znaczek ten przypadnie do gustu nie tylko mieszkańcom regionu i miasta Elbląg – mówi  Wiesław Włodek, wiceprezes Poczty Polskiej.

 

 

Diecezja Elbląska to jedna z trzech diecezji  obrządku łacińskiego  metropolii warmińskiej w Polsce. Powstała 25 marca 1992 r. na mocy Bulli „Totus Tuus Poloniae populus” papieża Jana Pawła II, która ustanowiła nowy podział administracyjny Kościoła katolickiego w Polsce. Terytorium Diecezji Elbląskiej wyłonione zostało głównie z części diecezji warmińskiej oraz gdańskiej.

Przedstawiona na zaprezentowanym znaczku katedra Biskupów Elbląskich to świątynia gotycka z XIV wieku. Dedykowano ją św. Mikołajowi – biskupowi, patronowi żeglarzy oraz Związku Miast Hanzy. Uwagę zwraca potężna, 97-metrowej wysokości wieża katedry. W lewym górnym rogu znaczka znajduje się herb Diecezji Elbląskiej, a na dole umieszczono nazwę emisji „30. rocznica utworzenia diecezji elbląskiej”. Wzdłuż dolnej krawędzi znaczka umieszczono napis: POLSKA i oznaczenie: EKONOMICZNY S, co odpowiada wartości nominalnej znaczka pocztowego właściwego do uiszczania opłaty za ekonomiczną przesyłkę listową nierejestrowaną w obrocie krajowym w formacie S i ekonomiczną kartkę pocztową w obrocie krajowym.

O znaczku:

autor projektu: Jarosław Ochendzan
liczba znaczków: 1
arkusz sprzedażny: 100 znaczków
wartość: EKONOMICZNY S
nakład: 5 000 000 szt., powtarzalny
technika druku: rotograwiurowa
format znaczka: 25,5 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
data wprowadzenia do obiegu: 6 czerwca 2022 r.