Strona główna » Przypominamy regulacje dotyczące przesyłek z towarami do Stanów Zjednoczonych < powrót

Przypominamy regulacje dotyczące przesyłek z towarami do Stanów Zjednoczonych

Aktualność z dnia: 05.02.2024

Od 1 stycznia 2022 roku przesyłki z towarami, które dotrą do Poczty Amerykańskiej (USPS), bez wypełnionej deklaracji celnej i bez wcześniejszych danych o przesyłce i jej zawartości przekazanych elektronicznie, będą zwracane do Nadawców w Polsce. Chcąc uniknąć zwrotu przesyłek ze Stanów Zjednoczonych do naszego kraju, należy pamiętać o konieczności dołączania do tych przesyłek prawidłowo wypełnionych deklaracji celnych CN 22 lub CN 23

Zgodnie z postanowieniami Światowego Związku Pocztowego, od 1 stycznia 2021 roku dane umieszczone przez Nadawców na przesyłkach i dołączonych do nich deklaracjach celnych są wysyłane przez Pocztę Polską do krajów przeznaczenia przesyłek także drogą elektroniczną (w postaci komunikatu ITMATT).

W tym samym czasie, w Stanach Zjednoczonych, weszła w życie  ustawa antynarkotykowa „STOP” (Synthetics Trafficking and Overdose Prevention), która zakazuje USPS przyjmować z zagranicy przesyłki z towarami, dla których nie otrzyma z Poczty kraju nadania, w formie elektronicznej, danych umieszczonych na przesyłkach i dołączonych do nich deklaracjach celnych przed ich przybyciem na terytorium USA.

Poczta Polska przypomina, że obowiązkiem Nadawców wszystkich rodzajów przesyłek z towarami adresowanych do krajów spoza Unii Europejskiej jest wypełnienie i dołączenie papierowych deklaracji celnych CN 22 lub CN 23.

Informacje na temat sposobu wypełniania deklaracji celnych można znaleźć między innymi w ulotce wydanej dla Klientów oraz na plakatach dostępnych w placówkach pocztowych.

Ulotka 1

Ulotka 2

Plakat